Ήττα στην παράταση για τον Ζαφειράκη στην Κατερίνη (photos)

Ο Βατανιακός επικράτησε με 90-83 στην παράταση, του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο Βατανιακός έβρισκε πάντα τον τρόπο να παραμένει στη διεκδίκηση της νίκης και το τέταρτο δεκάλεπτο, κρατώντας τον αντίπαλό του χωρίς σκορ εντός πεδιάς για 4’ 47”, οδήγησε τον αγώνα στην παράταση, εκεί όπου κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα..

Οκτώ φορές άλλαξε πλευρά το προβάδισμα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να είναι η πρώτη ομάδα που κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ, καθώς προηγήθηκε με 14-21 στο 8’ 12” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-21.

Στο 11’ 20” ο φιλοξενούμενος έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (17-28), με τον Βατανιακό να αντιδρά και σημειώνοντας έξι αναπάντητους πόντους μείωσε σε 23-28 στο 12’ 09”. Η ομάδα της Ημαθίας έφτασε ξανά τη διαφορά στους δέκα (25-35, 16’ 02”), με το γηπεδούχο να προσπερνά με 37-35 στο 18’ 16”, χάρη σε ένα σερί δώδεκα πόντων και η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους τριάντα εννέα πόντους.

Οι παίκτες του Νίκου Τούφα πήραν ξανά ένα προβάδισμα έξι πόντων (41-47) στο 23’ 42” και εννέα (43-52) στο 25’ 24”, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 54-59.

Για μία ακόμη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (56-66) στο 32’ 54”, ωστόσο οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με ένα 7-0 ισοφάρισαν στους εβδομήντα δύο πόντους στο 38’ 05”, στο 38’ 57” προηγήθηκε με 73-72, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση, καθώς η συμπλήρωση των σαράντα λεπτών τις βρήκε ισόπαλες στους εβδομήντα τρεις πόντους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Βατανιακός πήρε το προβάδισμα στο 41’ 28” με 77-76 και κρατώντας τον Ζαφειράκη Νάουσας χωρίς σκορ εντός πεδιάς για 4’ 01” έφτασε στη νίκη με το τελικό 90-83.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Τοπαλίδης.
Δεκάλεπτα: 16-21, 39-39, 54-59, 73-73, 90-83.