Ο Παναθηναϊκός έκανε τη δουλειά με την «αεροπορία»

Η Λάρισα έβαλε δύσκολα ουσιαστικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στον Παναθηναϊκό για την πρεμιέρα της 29ης Basket League.

Απόντων των Νέντοβιτς και Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι. Οι ψηλοί (Παπαγιάννης, Κασελάκης και Όγκαστ) έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους που επικράτησαν με 69-60 της θεσσαλικής ομάδας που αρνήθηκε να παραδοθεί σχεδόν μέχρι το τέλος.

Τα 3/16 τρίποντα και τα 20 λάθη ήταν στοιχεία που σε συνδυασμό με το πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο της Λάρισας, έκαναν δύσκολη τη δουλειά για τον Παναθηναϊκό που πήρε 22 πόντους από τον Γιώργο Παπαγιάννη. Για τη θεσσαλική ομάδα ο Σακίλ Γκούντγουϊν έκανε αισθητή την παρουσία του στις δύο ρακέτες τελειώνοντας το ματς με double-double (16π, 10ρ.), έχοντας μάλιστα εννιά από τα 15 επιθετικά ριμπάουντ της ομάδας του.

Τα πρώτα πέντε αγωνιστικά λεπτά κύλησαν με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν (8-8). Οι αντίπαλοι συνέχισαν να μη βρίσκουν ρυθμό, γεγονός που αποτυπώθηκε σε ένα χαμηλό σκορ στο τέλος της περιόδου (13-11), με τη Λάρισα να έχει 4/20 σουτ εντός παιδιάς αλλά τέσσερα κλεψίματα.

Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να αλλάξει τη ροή του αγώνα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και κάνοντας ένα γρήγορο 8-0 ξέφυγε με 21-11 όμως οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά. Πλησίασαν στο 25-23 στο 17′ και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν πίσω με έναν μόνο πόντο (31-30), παρότι έβγαλαν το ημίχρονο σουτάροντας με 27,7% εντός παιδιάς (10/36). Από την άλλη όμως οι «πράσινοι» είχαν 11 λάθη και 1/9 τρίποντα στις δύο πρώτες περιόδους.

Η τρίτη περίοδος ως ενός σημείο ήταν σαν να βγήκε με καρμπόν από τη δεύτερη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με επτά πόντους του Λεωνίδα Κασελάκη, «έχτισαν» και πάλι μία διαφορά 10 πόντων (42-32 στο 24′) όμως η Λάρισα ήταν και πάλι εκεί ισοφαρίζοντας στους 43 πόντους. Ένα μικρό σερί 8-1 έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα επτά πόντων (51-44).

Μεταφέροντας ξανά το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 11 έπειτα από τέσσερα λεπτά στην τέταρτη περίοδο (60-49). Η Λάρισα δεν είχε πια άλλον τρόπο επιστροφής στο παιχνίδι κι έτσι οι πρωταθλητές έφτασαν στη νίκη στην πρεμιέρα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60.