Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ! (βαθμολογία)

Μπορεί να είδε τον ΟΦΗ να παίρνει “κεφάλι” νωρίς, η ΑΕΚ όμως αντέδρασε σωστά και με τους Νεντελσεάρου και Σάκχοφ έφερε…τούμπα το ματς και πήρε το τέταρτο φετινό τρίποντο.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήθελαν πάση θυσία το τρίποντο απέναντι στους Κρητικούς για να ανέβουν στη δεύτερη θέση και να επαναφέρουν στους τρεις βαθμούς τη διαφορά τους από τον Άρη, ο οποίος -με έξι παιχνίδια- είναι μόνος πρώτος.

Η ομάδα του Ηρακλείου, αφού έριξε προειδοποιητική βολή στο 5′ με το σουτ του Μπαλογιάννη (η μπάλα πέρασε μόλις άουτ), ενά λεπτό αργότερα άνοιξε το σκορ με τον Στούρτζεον, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Τσιντώτα.

Στο 31ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Νεντελτσεάρου, μετά τη σέντρα του Μάνταλου. Αξίζει να σημειωθεί ότι η φάση εξετάστηκε απ’ το VAR, όπου διαπιστώθηκε ότι ο αμυντικός της Ένωσης καλυπτόταν.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Καρέρα λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή, καθώς είχε δοκάρι με τον Μαχαίρα.

Στο 61ο λεπτό ο Λιβάγια, που πέρασε στο ματς πέντε λεπτά αντί του Μαχαίρα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν με κεφαλιά, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ για το σπρώξιμό του πάνω στον Λυμπεράκη.

Εν τέλει η ΑΕΚ έκανε το 2-1 στο 74ο λεπτό με σκόρερ τον Σάκχοφ, ο οποίος, αφού τροφοδοτήθηκε από τον Μάνταλο, μπήκε στην περιοχή, απέφυγε εντυπωσιακά τον Στούρτζεον και με ωραίο πλασέ από δύσκολη θέση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Νεντελτσεάρου, Λόπες (80′ Ινσούα), Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Μαχαίρας (56′ Λιβάγια), Τάνκοβιτς (80′ Σβάρνας), Ανσαριφάρντ (67′ Ολιβέιρα)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Βαφέας, Διαμάντης, Λυμπεράκης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (87′ Νοικοκυράκης), Μπαλογιάννης (62′ Ντε Γκουζμάν), Στούρτζεον (87′ Στάικος), Γιάννου (83′ Γκαργκαλατζίδης)