Νίκη με επιθετική πολυφωνία για τον Παναθηναϊκό επί του ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός.

Οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, στο ΟΑΚΑ, με 96-67 επί του ΠΑΟΚ που μετρά ρεκόρ 0-2.

Ο Γιώργος Βόβορας και ο Κώστας Μέξας χρησιμοποίησαν από 11 παίκτες, ενώ σκόραραν οι 21 από τους 22 που αγωνίστηκαν.

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το παιχνίδι με το εντυπωσιακό 72% (27/37) στα δίποντα ενώ μάζεψε 14 περισσότερα ριμπάουντ (34-20) και μοίρασε 11 (20-9) παραπάνω ασίστ.

Ο Σαντ Ρος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών σημειώνοντας 15 πόντους -όλους στο 1ο δεκάλεπτο!- και ακολούθησαν ο Μήτογλου με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Παπαπέτρου με 12 πόντους. Οι Λαβ (17π.), Τέρνερ (15π.) και Γκρίφιν (12π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι με τον Σαντ Ρος να έχει 15 πόντους στα πρώτο 8 αγωνιστικά λεπτά άνοιξαν τη διαφορά από την πρώτη περίοδο και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-11. Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα, ενώ με ένα σερί 11-0 οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +24 στο 18′ με τον Φόστερ να κάνει το σκορ 48-24.

Μετά από το 51-28 του ημιχρόνου, ο Παπαγιάννης έστειλε τη διαφορά στους 30 πόντους στο 23′ κάνοντας το σκορ 61-31 με τους «πράσινους» να συντηρούν αυτό το προβάδισμα ως και το τέλος του δεκαλέπτου (77-50).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην τέταρτη περίοδο τρέχοντας σερί 10-0 που του επέτρεψε να μειώσει σε 77-60 στο 32′, ωστόσο δεν κατάφερε να συνεχίσει την αντεπίθεση. Ο Παναθηναϊκός άνοιξε και πάλι τη διαφορά που έφτασε ως και το +31 (96-65) φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 96-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 51-28, 77-50, 96-67.