Κλασική και…κυνική η Λιντς, πέρασε από το Γκούντισον Παρκ (vid)

Η Λιντς απέσπασε το τρίποντο με σκορ 1-0 επί της Έβερτον για τη 10η αγωνιστική της Premier League.

Σε ένα παιχνίδι με πάρα πολλές φάσεις (15-20 οι τελικές, 8-6 στην εστία) η Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα πανηγύρισε το «διπλό» στο Γκούντισον Παρκ χάρη σε ένα εξαίσιο τέρμα του Ραφίνια (79′). Το πρώτο του Βραζιλιάνου με την φανέλα των «παγωνιών» μετά την μεταγραφή του το καλοκαίρι από την γαλλική Ρεν (κόστισε 17 εκατομμύρια).

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα οι δύο γκολκίπερ, Τζόρνταν Πίκφορντ και Ίλαν Μέσλιερ, οι οποίοι έδωσαν «παράσταση» στο συννεφιασμένο Λίβερπουλ.

Ο Τζακ Χάρισον ήταν ο πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου, μετά τους τερματοφύλακες, καθώς έφτασε δις κοντά στο γκολ. Όμως, την πρώτη φορά βρήκε μπροστά του την άμυνα της Έβερτον που έκοψε τελευταία στιγμή (29′), και την δεύτερη το… δεξί δοκάρι της εστίας του Πίκφορντ έπειτα από κεφαλιά (45′).

Στο β’ μέρος ο ρυθμός έπεσε, η Λιντς κράτησε περισσότερο την μπάλα (42%-58% η κατοχή υπέρ των φιλοξενούμενων), βρήκε το γκολ και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο Έλντερ Κόστα θα μπορούσε να κάνει το 0-2 αλλά ο Πίκφορντ ήταν και πάλι έτοιμος να πει «όχι».

Η Λιντς πανηγύρισε μετά από τρεις αγωνιστικές (δύο βαριές ήττες από Λέστερ και Κρίσταλ Πάλας και μία ισοπαλία με Άρσεναλ). Ανέβηκε στην 11η θέση με 14 βαθμούς και θα πάει στο Λονδίνο (05/12) για το ματς με την Τσέλσι.

Από την άλλη τα «ζαχαρωτά», συνεχίζουν να πέφτουν μετά το εκπληκτικό ξεκίνημα (16 βαθμούς, 6η θέση). Χρειάζονται ένα restart και θα επιδιώξουν να το κάνουν στην έδρα της Μπέρνλι (05/12).