Περίπατος της Μάντσεστερ Σίτι, “ξέσπασε” στη Μπέρνλι (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε…τρελά κέφια απέναντι στην Μπέρνλι, την οποία φιλοδώρισε με πέντε γκολ στο Etihad. Χατ-τρικ ο Μαχρέζ, από ένα οι Τόρες και Μεντί.

Η Μάντσεστερ Σίτι τρεις μέρες μετά τη νίκη της στο Καραϊσκάκη επί του Ολυμπιακού για το Champions League ξέσπασε στο Etihad κόντρα στην Μπέρνλι, διασύροντας τη με 5-0. Οι πολίτες ήταν εντυπωσιακοί στο ματς απέναντι στην ομάδα του Σον Ντάιτς, καθάρισε από το πρώτο μέρος και επέστρεψε στις νίκες μετά από σχεδόν ένα μήνα στο Νησί.

Στο 5ο λεπτό το σουτ του Τόρες έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 6’ η Σίτι άλλαξε πανέμορφα την μπάλα, ο τε Μπρόινε άνοιξε δεξιά στον Μαχρέζ κι εκείνος πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Και μάλιστα στο 22ο λεπτό ο Μαχρέζ συνέκλινε από δεξιά και με αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής, έγραψε το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα, το σουτ του Ντε Μπρόινε πέρασε λίγο έξω και στο 27’ ακυρώθηκε το γκολ του Ζέσους ενώ στο 41’ ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από δεξιά και ο Μεντί με όμορφο διαγώνιο πλασέ από το 2ο δοκάρι, έκανε το 3-0.

Στο 45+1’ ο Ζέσους μπήκε μόνος του στην περιοχή κι έκανε το σουτ από δεξιά αλλά αστόχησε.

Στο 48’ το σουτ του Μαχρέζ από ιδανικό σημείο, έφυγε έξω, όπως κι εκείνο του Ντε Μπρόινε στο 52’.

Στο 62ο λεπτό το φάουλ του Μπένσον βρήκε λίγο στο τείχος και πέρασε έξω, ενώ στο 66’ ο Γουόκερ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ζέσους έστρωσε στον Τόρες που με κοντινό σουτ έκανε το 4-0. Μάλιστα στο 69ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από δεξιά και ο Μαχρέζ με κεφαλιά έκανε 5-0 ενώ στο 72’ το όμορφο σουτ του Πίτερς, πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 77ο λεπτό ο Πίκοκ Φαρέλ πέτυχε αυτογκόλ μετά από κοντινό πλασέ του Μαχρέζ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Αλγερινό, ενώ στο 90′ το σουτ του Ντε Μπρόινε από δεξια, σταμάτησε στο δοκάρι του Πίκοκ Φαρέλ.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Μεντί, Ντίας (70’ Έρικ Γκαρσία), Στόουνς, Γκιντογκάν, Ρόδρι (46’ Φερναντίνιο), Ντε Μπρόινε, Τόρες (68’ Φόντεν), Μαχρέζ, Ζέσους

Μπέρνλι: Πίκοκ Φαρέλ, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Λόουτον, Ροντρίγκες, Γουέστγουντ, Μπένσον, ΜακΝίλ, Μπαρνς (82’ Βίντρα), Γουντ (69’ Πίτερς).