Πρώτη νίκη για τη Λάρισα με εντυπωσιακό φινάλε στο PAOK Sports Arena (βαθμολογία)

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Basket League κατέκτησε η Λάρισα  που πέρασε με 93-91 από την έδρα του ΠΑΟΚ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική.

Το παιχνίδι είχε εντυπωσιακό φινάλε με τη Λάρισα να κάνει την ανατροπή με 11 διαδοχικούς πόντους του Σμιθ και να παίρνει εν τέλει τη νίκη με καλάθι του Γουέμπ στα 2,7” έπειτα από πάσα-επαναφορά του Παπαδάκη.

Οι Σμιθ (22 πόντοι), Γουέμπ (20 πόντοι) και Μπράουν (17 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών που βρήκαν σημαντικές λύσεις στην τέταρτη περίοδο με τους Καμπερίδη και Παπαδάκη.

Για τον ΠΑΟΚ που απώλεσε διψήφιες διαφορές, ο Γκρίφιν τελείωσε με 17 πόντους και ο Κακλαμανάκης προσέθεσε 14.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα (11-7 στο 5′), ενώ τρέχοντας σερί 8-0 ξέφυγαν για πρώτη φορά με 10 πόντους στο 9′ με τον Κονάτε να κάνει το σκορ 24-14. τα τρίποντα των Γουέμπ και Μπράουν έριξαν αμέσως τη διαφορά, με τον Λαβ να διαμορφώνει το 26-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο 12′ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 31-26 με τη Λάρισα όμως να απαντά με σερί 7-0 που την έφερε μπροστά στο σκορ στο 13 με 33-31. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με διαδοχικά καλάθια του Κακλαμανάκη, όμως οι Θεσσαλοί μ τον Γουέμπ να είναι αλάνθαστος πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ. Ισοφάρισαν μάλιστα το παιχνίδι με ένα νέο σερί τους (7-0) σε 44-44, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 49-46.

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό επιθετικά και τρέχοντας ένα γρήγορο σερί 7-0 προσπέρασαν με +11 με τον Τέρνερ να διαμορφώνει το 59-48. Η Λάρισα αντέδρασε και πάλι (59-54) όμως ο ΠΑΟΚ παγίωσε το προβάδισμά του κοντά στους 10 πόντους, φτάνοντας και στο +13 με τον Κονάτε να κάνει το 70-57 στο 28′.

Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε ως και το φινάλε της τρίτης περιόδου (76-64) με τον ΠΑΟΚ με τους φιλοξενούμενους όμως να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με τους Καμπερίδη και Παπαδάκη -σκόραραν μαζί 14 πόντους σε αυτό το διάστημα- και να μειώνουν σε 84-80 στο 35′. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε, ο Σμιθ με βολές έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός σουτ, μειώνοντας σε 86-84. Ο Αμερικανός με τέσσερις νέους δικούς του πόντους ολοκλήρωσε την ανατροπή, κάνοντας το 87-88 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε, ενώ με εύστοχο τρίποντο στα 24” διαμόρφωσε το 89-91!

Ο ΠΑΟΚ αστόχησε στην επόμενη επίθεσή του με τον Λοβ, όμως ο ίδιος παίκτης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ. Στα 2,9” με 2/2 βολές ισοφάρισε το παιχνίδι σε 91-91. Η Λάρισα μετά από τάιμ άουτ βρήκε καλάθι με την επαναφορά, με τον Παπαδάκη να υψώνει και τον Γουέμπ να καρφώνει για το 91-93 στα 2,7”. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, έπειτα από νέο τάιμ άουτ, ο ΠΑΟΚ βρήκε σουτ με τον Παπαντωνίου από τα 7,5 μέτρα, που όμως ήταν άστοχο, με τη νίκη να πηγαίνει στους Θεσσαλούς.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-46, 76-64, 91-93