Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό, ιστορικό χαμηλό με 69 πόντους! (vids)

Ο Παναθηναϊκός είδε την Ζαλγκίρις να σουτάρει με 65% από το τρίποντο και μοιραία ηττήθηκε με 69-81.

Η Ζαλγκίρις έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί 6 ηττών της, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 69-81 για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Για την 14η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Ρεάλ Μαδρίτης (15/12, 21:00), ενώ η Ζαλγκίρις την Μπασκόνια (15/12, 20:00).

Η Ζαλγκίρις αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς μετέτρεψε πολύ γρήγορα το 6-8 σε 12-20, με τους Γκριγκόνις-Λοβέρν και το… τρίποντο να κάνουν τη διαφορά, την ώρα που οι ”πράσινοι” είχαν απόλυτη αστοχία από τα 6,75μ. με 0/5 σουτ για το double σκορ 12-24.

Με συνεχόμενους πόντους του Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός μείωσε (18-24), οι Λιθουανοί όμως βρήκαν σκορ από το τρίποντο για το 22-32 στο 16′. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί και συνέχισαν να εκτελούν από μακριά, με τον Γκριγκόνις να μετράει ήδη 18 πόντους με 7/8 σουτ, για το 33-43 του ημιχρόνου!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με πιο επιθετική συμπεριφορά και με 8-0 έφερε το ματς στο 41-43, βρίσκοντας επιτέλους λύσεις από τα 6,75μ. Η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να σκοράρει για σχεδόν 4′ και το πλήρωσε με το 45-46. To ματς… ξεκίνησε εκ νέου με το 50-50 στο 27′ δια χειρός Μακ, πριν έρθει το 0-10 της Ζαλγκίρις με τον Ρούμπιτ, για να πάει στο 50-60 του 30′.

Η αστοχία και τα χαμένα ριμπάουντ κόστισαν στον Παναθηναϊκό, που βρέθηκε στο -1 (52-67) στο 33′, πριν κάνει με 8-0 το 60-67 στο 35′ με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς. Γιοκουμπάιτις και Μακ-Παπαγιάννης πήραν τα ηνία για το 67-72, με τον Έλληνα σέντερ να κάνει σημαντική δουλειά. Ο Χέιζ έκανε το 67-75, με τον Γκριγκόνις να βάζει τρίποντο-μαχαιριά για το 69-79 στο -90”, σουτ που έκρινε ουσιαστικά το ματς, για το τελικό 69-81.

Ο Γκριγκόνις ήταν όλα τα λεφτά με 24 πόντους (9/15 σουτ) και 6 ριμπάουντ, ενώ 14 είχε ο Χέιζ.

Για τον Παναθηναϊκός, προσπάθησε με 12 ο άστοχος γενικά Νέντοβιτς, με τον Παπαγιάννη να έχει 10 πόντους-11 ριμπάουντ και τους Μακ-Παπαπέτρου επίσης με 10.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-43, 50-60, 69-81