“Δια πυρός και σιδήρου” η Ντόρτμουντ, πήρε τον βαθμό στο τέλος η Στουτγκάρδη (βαθμολογία)

Ολοκληρώθηκε με τα τρία βραδινά ματς, το πρώτο μισό της 12ης εμβόλιμης αγωνιστικής της Bundesliga.

Με γκολ του Ρόις στο 84ο λεπτό, η Ντόρτμουντ έκαμψε την αντίσταση της Βέρντερ, σε ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι στη Βρέμη. Στο 12′ ο Γκερέιρο είχε βάλει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ και ισοφάρισε στο 28′ ο Μούχβαλντ.

Μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση της Ουνιόν Βερολίνου, που όμως έχασε μια μεγάλη νίκη στο “Mercedes Benz Arena”. Οι νεοφώτιστοι απέδειξαν πως θα παλέψουν με αξιώσεις για την παραμονή και σήμερα προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Φρίντριχ και Αβονίγι. Οι γηπεδούχοι, με τους οποίος αγωνίστηκε βασικός για 56 λεπτά ο Μαυροπάνος, μείωσαν στο 85′ ο Κάλατζιτς και ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε με VAR στο 90+2′

Τέλος στο Βερολίνο, Χέρτα και Μάιντς αναδείχτηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα, ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες.