Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ με τρίποντο του Τέρνερ στο φινάλε (βαθμολογία)

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη όχι μόνο στη φετινή Basket League, αλλά συνολικά μετά από 18 σερί χαμένα παιχνίδια, πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν στη Ρόδο τον Κολοσσό με 85-84, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής, χάρη σε τρίποντο του Τέρνερ στο φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ παρότι έφτασε στο πρώτο ημίχρονο να προηγηθεί ακόμα και με 17 πόντους, είδε τον Κολοσσό να «γυρίζει» το παιχνίδι και να παίρνει ακόμα και προβάδισμα έξι πόντων λίγο πριν από το τέλος του αγώνα. Τελικά στην τελευταία του κατοχή οι «ασπρόμαυροι» ευστόχησαν με τον Τέρνερ σε τρίποντο από τη γωνία και πήραν το πρώτο τους «διπλό» στη λίγκα, από τις 23/3/2019!

Ο Αμερικανός με 16 πόντους ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ακολούθησαν οι Γκρίφιν και Μπιτς που είχαν από 14π. Ο Καντέρ με 24 πόντους και ο Άντριτς με 21 οι κορυφαίοι για τους νικητές που έχασαν ένα ακόμα παιχνίδι φέτος στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παγιώσουν το προβάδισμά τους. Τρέχοντας ένα επιμέρους 7-1 προηγήθηκαν με 15-10 δύο λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου έφτασαν και στο +9 (12-21) και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 21-13, με τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι από μακρινή απόσταση.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός έμεινε για περισσότερο από τρία αγωνιστικά λεπτά δίχως καλάθι εντός παιδιάς. Σε αυτό το διάστημα ο ΠΑΟΚ έτρεξε επιμέρους σκορ 10-2 ανεβάζοντας το προβάδισμά του στο +15. Στο 15′ ο Μίτρου Λονγκ διαμόρφωσε το 21-38 με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί αυτό το +17 μέχρι και το 19′ (32-49). Ωστόσο οι Καντέρ και Άντριτς έχτισαν ένα μικρός 5-0 για τους γηπεδούχους που μείωσαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 37-49.

Το σερί του Κολοσσού έφτασε ως το 10-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Άντριτς να μειώνει σε 42-49 με πέντε δικούς του πόντους. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-55) όμως ένα νέο σερί του Κολοσσού 7-0 ροκάνισε τη διαφορά με τον Τούμπα να μειώνει σε 51-55. Ο Γκρίφιν έδωσε λύσεις στην επίθεση του ΠΑΟΚ (54-63 στο 27′) αλλά και πάλι ο Κολοσσός πλησίασε και μείωσε σε 60-63. Ο Ζάρας έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής (64-66) ο ΠΑΟΚ ωστόσο διατήρησε το προβάδισμά του ως το τέλος του δεκαλέπτου (64-69).

Ο Κολοσσός συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά και στο 35′ ολοκλήρωσε την ανατροπή του καθώς ο Άντριτς με εύστοχο τρίποντο του έδωσε το προβάδισμα με 75-72! Οι Ρόδιοι έτρεξαν ένα ακόμα σερί 7-0 και στο 38′ πλέον ο Άρτις με εύστοχο τρίποντο έβαλε τον Κολοσσό μπροστά στο σκορ με 82-76. Δύο τρίποντα από τους Μπιτς και Τέρνερ έφεραν και πάλι το παιχνίδια στα ίσια (82-82) με 1’27” να απομένει για το τέλος.

Οι δύο ομάδες σπατάλησαν τις επόμενες επιθέσεις τους και στα 26,5” για το τέλος ο Καντέρ κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 83-82. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή άμυνα πάνω στον Μίτρου Λονγκ που έκανε το λάθος και στα 7,7” ο Γκόινς με 1/2 βολές έκανε το 84-82. Ο ΠΑΟΚ είχε κατοχή 6,1” και μετά από τάιμ άουτ ο Τέρνερ ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία για το 84-85! Στα 1,2” για το φινάλε, το τρίποντο του Άρτις δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-49, 64-69, 84-85