“Stop” της Κολωνίας τη Λειψία, έχασε ξανά η Σάλκε (βαθμολογία)

Λίγα γκολ, κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει σήμερα στη Bundesliga, με τη νίκη της ημέρας να σημειώνει η Χοφενχάιμ.

Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες πέρασε νικηφόρα από το Borussia-Park, με τη Γκλάντμπαχ να αγωνίζεται στα τελευταία 15 λεπτά με παίκτη λιγότερο, διάστημα στο οποίο δέχτηκε το γκολ της ήττας με “δράστη” τον Ράιαν Σεσενιόν.

Σπουδαίο διπλό και για την Άιντραχτ, που ήταν ουσιαστική στο WWK ARENA της Άουγκσμπουργκ και επικράτησε με 2-0 χάρη στα γκολ των Φλάμπεργκερ (αυτογκόλ) και Ιλσάνκερ λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα.

Η ημέρα του…διπλού επιβεβαιώθηκε και στο Opel Arena της Μάιντς, όπου η Βέρντερ επέστρεψε με ηχηρό τρόπο στις επιτυχίες, χάρη στο μοναδικό τέρμα της συνάντησης που σημείωσε στο 90ο λεπτό ο Έρεν Ντίνκτσι.

Νικηφόρο το εκτός έδρας παιχνίδι και για την Αρμίνια, που… βύθισε ακόμη περισσότερο την απογοητευτική φέτος Σάλκε. Το γκολ του Κλος στο 53′ έφτασε στην ομάδα της Μπίλεφελντ, που πήρε μια πολύ σημαντική νίκη και έφτασε τους 10 βαθμούς.

Τέλος στο Red Bull Arena της Λειψίας, η Κολωνία έμεινε αλώβητη και στα 90 λεπτά, με αποτέλεσμα να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό σε μια δύσκολη έδρα.