Ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο με “μπόμπερ” Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός (βαθμολογία)

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από (ποιον άλλον;) τον Γιούσεφ Ελ Αραμπί και ένα από τον Βαλμπουενά στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ και συνεχίζει ακάθεκτος για έναν ακόμη τίτλο.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς “κλείδωσε” τα αντίπαλα ατού, είχε σωστή τακτική συμπεριφορά και με τον πρώτο της σκόρερ για μια ακόμη φορά σε εξαιρετική μέρα, έστειλε ουσιαστικά την ΑΕΚ εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι άρχισε με καλό ρυθμό και τον Ολυμπιακό να δείχνει εξαρχής διάθεση για να κυριαρχήσει και να κυνηγήσει το γρήγορο γκολ. Μόλις στο 10′ ο Ελ Αραμπί έριξε την πρώτη προειδοποιητική βολή χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά το… μήνυμα δεν ελήφθη από την άμυνα της ΑΕΚ που αδράνησε και στην επόμενη απειλή από τον Μαροκινό.

Ο Εμβιλά σέντραρε στο 13′ και ο Ελ Αραμπί από το ύψος του πέναλτι, κέρδισε στον αέρα τον Τσιγκρίνσκι και με μια έξυπνη κεφαλιά έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο, όπου ο Τσιντώτας δεν μπορούσε να αντιδράσει, γράφοντας το 1-0.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει με μια… υποψία φάσης στο 19′ με τον Ανσαριφάρντ, ενώ ο Ολυμπιακός απείλησε και πάλι στο 33′ με σουτ του Φορτούνη που δεν βρήκε στόχο.

Στο ημίχρονο ο Χιμένεθ προσπάθησε να αλλάξει την προβληματική εικόνα της ΑΕΚ κάνοντας τριπλή (!) αλλαγή με Γαλανόπουλο, Σβάρνα και Ολιβέιρα αλλά και με διαφοροποίηση του συστήματος σε 4-3-3. Και πράγματι η βελτίωση φάνηκε με την ΑΕΚ να ανεβάζει την απόδοσή της και να απειλεί με τον Σιμόες στο 52′.

Η πίεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε και η απειλή δεν άργησε να έρθει και πάλι στο 67′ οπότε ο Μάνταλος βγήκε απέναντι από τον Σα, ο οποίος τον νίκησε σε τετ α τετ, ενώ στη συνέχεια της φάσης και με τον Πορτογάλο γκολκίπερ εξουδετερωμένο, ο αρχηγός της Ενωσης σημάδεψε το δοκάρι.

Και στην κόντρα επίθεση ο Ολυμπιακός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα (2-0) και πάλι με τον Ελ Αραμπί, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ξανά την αδράνεια της αμυντικής γραμμής της ΑΕΚ που έκανε διαδοχικά λάθη.

Στις καθυστερήσεις η νίκη του Ολυμπιακού πήρε διαστάσεις θριάμβου με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλμπουενά που διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ολυμπιακός : Σα, Χολέμπας, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Εμβιλά, Καμαρά (89′ Τιάγκο Σίλβα), Βρουσάι (70′ Μπουχαλάκης), Μπρούμα (60′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (70′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί

ΑΕΚ : Τσιντώτας, Λόπεζ, Μπακάκης (46′ Σβάρνας), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Σιμόες, Κρίστισιτς (82′ Αλμπάνης), Γκαρσία (46′ Γαλανόπουλος), Λιβάγια (73′ Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ (46′ Ολιβέιρα)