Στην 5η θέση ο Βόλος, 1-0 τον Ατρόμητο (βαθμολογία)

Την τέταρτη φετινή νίκη σημείωσε ο Βόλος, κάνοντας έτσι το ιδανικό ξεκίνημα στο 2021.

Η ομάδα της Μαγνησίας επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου, χάρη σε τέρμα του Χουάν Χοσέ Περέα στο 36ο λεπτό, στο τελευταίο ματς του Αμρ Ουάρντα (χρίστηκε μάλιστα αρχηγός), καθώς επιστρέφει στον ΠΑΟΚ.

Από την άλλη πλευρά, ο Ατρόμητος γνώρισε την 5η φετινή του ήττα και βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας. Βασικός αγωνίστηκε ο Κώστας Κωτσόπουλος και αντικαταστάθηκε στο 80′ από τον Μάτιτς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, έδωσαν ρυθμό και στο δεκάλεπτο άγγιξαν δύο φορές το γκολ. Στο 7’ ο Δουβίκας γύρισε και ο Ουάρντα τσίμπησε την μπάλα, αλλά απομάκρυνε στη γραμμή ο Κιβρακίδης και στη συνέχεια σουτ του Ριένστρα έφυγε άουτ.

Στο 10’ από κακή εκτίμηση του Στρούγγη, ο Ουάρντα μπήκε στην περιοχή κι εκτέλεσε, αλλά ο Γιαννιώτης απομάκρυνε.

Ο Ατρόμητος στη συνέχεια ισορρόπησε και στο 16’ μακρινό σουτ του Γκάλο κατέληξε στα χέρια του Κλέιμαν. Η καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων ήταν στο 26’. Ο Ενσικουλού έδωσε στον Μουνίθ, αυτός έστρωσε στον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος πλάσαρε άουτ.

Ο Βόλος, ωστόσο, ήταν αυτός που βρήκε πρώτος το γκολ. Στο 36’ ο Μπαριέντος εκτέλεσε φάουλ με πάσα στον Φερράρι, αυτός έκανε τη σέντρα, ο Σάντσες πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Περέα με νέα κεφαλιά από κοντά άνοιξε το σκορ!

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να απαντήσει, αλλά στο 43’ φάουλ του Χριστοδουλόπουλου μπλόκαρε ο Κλέιμαν και στις καθυστερήσεις σουτ του Ενσικουλού ήταν άστοχο.

Οι Περιστεριώτες ήταν πίσω στο σκορ και στο δεύτερο μέρος ήταν ασφαλώς πιο δραστήριοι κι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 48’ σουτ του Μουνίθ κατέληξε στα χέρια του Κλέιμαν.

Στο 59’ ο Ατρόμητος άγγιξε το 1-1. Από λάθος του Μήτογλου, σέντραρε ο Κωτσόπουλος και ο Κιβρακίδης έκανε το σουτ, που απέκρουσε δύσκολα ο Κλέιμαν. Στο 62’ ο Βόλος είχε την πρώτη καλή του φάση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν σε σέντρα του Ουάρντα, ο Μπαρτόλο έκανε το σουτ στην κίνηση και η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Βόλος, λοιπόν, με το υπέρ του 1-0 δεν επέτρεπε στον Ατρόμητο να απειλήσει ιδιαίτερα. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαζαν μεγάλες φάσεις και δεν είναι τυχαίο ότι ο Κάναντι άλλαξε έως το 80’, όλη την επιθετική τετράδα που ξεκίνησε το ματς!

Ο Ατρόμητος τελικά βρήκε δύο φάσεις, αλλά όχι και γκολ. Στο 93′ ο Μάτιτς με κεφαλιά βρήκε τον Μανούσο κι αυτός από καλή θέση σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 94′ σε κόρνερ, ο Γιαννιώτης που είχε ανέβει έκανε την προσπάθεια κι έδιωξε σωτήρια ο Σάντσες! Έτσι, ο Βόλος πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη!

ΝΠΣ Βόλος : Κλέιμαν, Φεράρι, Ντεντάκης, Μήτογλου, Σάντσεζ, Μπαριέντος, Ριένστρα, Μπαρτόλο (74′ Ρενάτο Σάντος), Περέα, Ουάρντα (90+2′ Γκρίλο), Δουβίκας (69′ Κιάκος)

Ατρόμητος : Γιαννιώτης, Γούτας, Γκάλο, Στρούγγης, Κιβρακίδης (62′ Νταβιώτης), Γκαλβάο, Σάλομον, Μουνίθ (71′ Ραμπέλο), Ενσικουλού (61′ Μανούσος), Χριστοδουλόπουλος (62′ Αγκάγιεφ), Κωτσόπουλος (80′ Μάτιτς)