Έφτασε στην ΑΕΚ το γκολ του Γαλανόπουλου (βαθμολογία)

Με γκολ του Γαλανόπουλου στο 40ο λεπτό, η ΑΕΚ έκαμψε την αντίσταση του Παναιτωλικού και πήρε ένα σημαντικό (κυρίως για ψυχολογικούς λόγους στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή) τρίποντο.

Ο Μανόλο Χιμένεθ ξεκίνησε χωρίς τους Λιβάγια και Τσιντώτα στο αρχικό σχήμα, με τον πρώτο να περνά στον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Εξαιρετική εμφάνιση από τον νεαρό Μιτάι, μαχητικός και σαφώς βελτιωμένος ο Παναιτωλικός του Τραϊανού Δέλλα.

Οι παίκτες του Χιμένεθ ξεκίνησαν με σαφή διάθεση να βάλουν πίεση στους φιλοξενούμενους και να βρουν ένα γρήγορο γκολ. Ο Γκαρσία μπήκε ιδιαίτερα ορεξάτος και δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις για να απειλήσει, ενώ η ΑΕΚ κέρδισε αρκετά στημένα κοντά στην περιοχή του Παναιτωλικού. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, μετά το πρώτο τέταρτο κατάφεραν να «απορροφήσουν» την… ορμή της «Ένωσης», η οποία είχε την πρώτη πραγματικά καλή ευκαιρία με έναν παίκτη της ομάδας του Δέλλα. Συγκεκριμένα, στο 22′ ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Λιάβας πήρε την κεφαλιά, υπό την πίεση του Σάκχοφ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Κνετ.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία, έκανε πέντε τελικές στο πρώτο 30λεπτο, αλλά δεν δημιούργησε κάποια κλασική ευκαιρία και σε αυτό έπαιξε ρόλο και το εξαιρετικό στήσιμο του Παναιτωλικού στο γήπεδο. Μάλιστα, ανάγκασε τους «κιτρινόμαυρους» να αναλωθούν σε δυνατές μονομαχίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Χιμένεθ είχε ήδη ζητήσει από τον Λιβάγια να κάνει εντατική προθέρμανση, καθώς δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος με την εικόνα της ομάδας του.

Τελικά, η «Ένωση» κατάφερε να βρει το γκολ που αναζητούσε λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «κιτρινόμαυροι» κυκλοφόρησαν με υπομονή την μπάλα έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού κι εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική αδράνεια που υπήρξε, κάνοντας το 1-0 στο 41ο λεπτό με σκόρερ τον Γαλανόπουλο. Συγκεκριμένα, ο Μπακάκης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στην άλλη πλευρά στον Μάνταλο που έστρωσε στον 24χρονο μέσο, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κλήθηκε να διαχειριστεί το ματς. Και το έκανε με σχετική ευκολία, μιας και ο Παναιτωλικός απείλησε ελάχιστα. Λιβάια και Ολιβέιρα έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για το γκολ… ανάσα για το 2-0, ενώ η ομάδα του Αγρινίου έκανε μία φάση που καθάρισε εύκολα ο Αθανασιάδης σε πλασέ του Ντάλσιο, ξανά από λάθος της άμυνας της ΑΕΚ. Η Ενωση σπαταλούσε άσκοπα τον χρόνο και τις φάσεις δίχως να… τελειώνει το ματς και στο τέλος υπήρχε νευρικότητα, αλλά η αντίπαλη ομάδα έδειχνε ότι δεν ήταν καλά επιθετικά και δεν εκμεταλλεύτηκε τίποτε.

ΑΕΚ : Αθανασιάδης, Μιτάι (79’Ινσούα), Μπακάκης (67′ Σβάρνας), Νεντελτσεάρου, Τσιγκρίνσκι, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ, Τάνκοβιτς (67′ Σιμόες), Γκαρσία (50′ Λιβάγια), Μάνταλος (79′ Μαχαίρας), Ολιβέιρα

Παναιτωλικός : Κνετ, Τζανακάκης (69′ Αριγίμπι), Περέιρα (67′ Μάζουρεκ), Μαλής, Κωνσταντακόπουλος, Λιάβας, Μανθάτης (69′ Μεδίνα), Ντάλσιο, Ταχάρ (76′ Ζάκολις), Τσιγγάρας, Βέργος (63′ Αζαντί)