Στην 5η θέση η Σεβίλλη, 3-2 τη Σοσιεδάδ (βαθμολογία)

Άκρως επιθετικό παιχνίδι στο Sanchez Pizjuan, με τη Σεβίλλη να κερδίζει τελικά τη Σοσιεδάδ, που πάλεψε για τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η ομάδα του Ιμανόλ Μπαρενετσέα επικράτησε με 3-2, σε ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι που απόλαυσαν όσοι το παρακολούθησαν μέσα από τους τηλεοπτικούς δέκτες.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με τον Εν-Νεσίρι, ωστόσο στην αμέσως επόμενη φάση ο Ντιέγκο Κάρλος με αυτογκόλ, έφερε το ματς στα ίσια.

Η…βροχή των γκολ όμως συνεχίστηκε στο 7′ όταν ο Εν-Νεσίρι και πάλι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως για μόλις 7 λεπτά, όταν ο Αλεξάντερ Ίσακ ισοφάρισε ξανά.

Το γκολ με το οποίο πήρε τελικά τη νίκη η Σεβίλλη, σημειώθηκε στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, με “δράστη” τον εντυπωσιακό σήμερα Γιούσεφ Εν-Νεσίρι.

Σεβίλλη : Μπόνο, Ακούνια, Νάβας (70′ Βιδάλ), Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ράκιτιτς (85′ Ροντρίγκεζ), Ζορντάν, Φερνάντο, Οκάμπος, Σούσο (85′ Ελ Χαντάντι), Εν-Νεσίρι (89′ Ντε Γιονγκ)

Σοσιεδάδ : Ρεμίρο, Γκοροσαμπέλ, Μουνιόθ, Σανιάν (46′ Λε Νορμάντ), Θουμπέλδια, Γκουριντί (56′ Μπαρενετσέα), Μερίνο, Θουμπιμέντι, Πορτού (78′ Γιανουζάι), Ογιαρθάμπαλ (78′ Λόπεθ), Ίσακ