Κέρδισε την ΑΕΛ ο Παναθηναϊκός και εδραιώνεται στην 5η θέση (βαθμολογία)

Πήρε αυτό που ήθελε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην ΑΕΛ και με τους 25 βαθμούς, εδραιώνεται για τα καλά στην πρώτη πεντάδα.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι δυσκολεύτηκε από τους “βυσσινί” αλλά κράτησε αμυντικά, κρατώντας το ρευστό 1-0 χάρη στο γκολ του Καρλίτος στο 36ο λεπτό.

Στην τελευταία φάση του αγώνα και ενώ η ΑΕΛ είχε βγει μπροστά για την ισοφάριση, ο Εμμανουηλίδης (που είχε περάσει στον αγώνα λίγο πριν) πέτυχε το 2-0 και έριξε τους τίτλους τέλους για τη σημερινή νίκη του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία και μόλις στα 30 δευτερόλεπτα δεξί σουτ του Αϊτόρ μπλόκαρε ο Μπάγιτς. Στο 6’ ο τερματοφύλακας της Λάρισας έκανε το ίδιο σε σουτ του Καρλίτος.

Η ΑΕΛ είχε την πρώτη τελική στο 16’. Από πάσα του Ντουρμισάι, ο Πινακάς έκανε το σουτ και κατέληξε στα χέρια του Διούδη. Στο 23’ κεφαλιά του αμαρκάριστου στο σημείο του πέναλτι Αϊτόρ σε σέντρα του Μολό, μπλόκαρε εύκολα ο Μπάγιτς. Στο 30’ από πάσα του Καρλίτος, ο Ιωαννίδης πήρε τη μπάλα, μπήκε από αριστερά και μπροστά από τον Τσόσιτς πλάσαρε, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ από καλή θέση. Στο 32’ δυνατό σουτ του Κολομπίνο εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Μολό είχε δύο καλές σέντρες στο ενεργητικό του και στο 32’ από την τρίτη σέντρα του προήλθε το 1-0. Ο Γάλλος γέμισε από δεξιά, ο Ιωαννίδης μπήκε στην πορεία της μπάλας κι από τη μονομαχία με τον Τσόσιτς, η μπάλα στρώθηκε στον Καρλίτος, ο οποίος στη μικρή περιοχή είχε εύκολο έργο για το 1-0.

Η Λάρισα έψαξε την ισοφάριση και στο 39’ σουτ του Ντουρμισάι κόντραρε στον Σένκεφελντ και το νέο σουτ του Νικολιά πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Το β’ ημίχρονο κυλούσε χωρίς αλλαγές και φάσεις μέχρι το 57ο λεπτό, όταν από σέντρα του Αλέξανδρου Νικολιά, ο Κολομπίνο απώλεσε μεγάλη ευκαιρία (άστοχο σουτ) για να φέρει το ματς στα ίσα.

Έκτοτε, η ΑΕΛ άρχισε να κερδίζει μέτρα και να προσεγγίζει περισσότερο τα καρέ του Σωκράτη Διούδη, ο οποίος πάντως δε χρειάστηκε να κάνει τη μεγάλη επέμβαση για να κρατήσει το «μηδέν».

Επί ένα τέταρτο η ομάδα της Λάρισας άλλαζε την μπάλα και αναπτυσσόταν πολύ εύκολα, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι λίγο πριν από το 80ό λεπτό η κατοχή της είχε φτάσει στο 59%!

Ο Γιάννης Τάτσης είχε ήδη ρίξει στη μάχη τους Μανώλη Μπέρτο και Νίκολα Τρούγιτς, τη στιγμή που ο Μπόλονι αντικαθιστούσε τον μέτριο Αθανασακόπουλο με τον Χατζηγιοβάνη.

Στο 79ο λεπτό πέρασαν οι Γιάννης Μπουζούκης και Αργύρης Καμπετσής, οι οποίοι άλλαξαν την εικόνα του αγώνα και είχαν κλασικές ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς.

Αργότερα, αγωνίστηκαν κι άλλοι παίκτες με περιορισμένο χρόνο συμμετοχής, συγκεκριμένα οι Δημήτρης Εμμανουηλίδης και Δημήτρης Σερπέζης.

Μάλιστα, ο Εμμανουηλίδης συνεργάστηκε ιδανικά με τον Καμπετσή στο 4ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Παναθηναϊκός : Διούδης, Χουανκάρ, Μολό, Πούγγουρας, Σέκενφελντ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος (87′ Σερπέζης), Ιωαννίδης (87′ Εμμανουηλίδης), Αϊτόρ (79′ Μπουζούκης), Αθανασακόπουλος (61′ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (79′ Καμπετσής)

ΑΕΛ : Μπάγιτς, Μιχαήλ, Τσόσιτς, Ζίζιτς (60′ Μπέρτος), Φίλιπ, Μιλοσάβλιεβιτς (60′ Τρούγιτς), Νικολιάς, Κολομπίνο, Σπαρβ, Πινακάς, Ντουρμισάι (85′ Νούνιτς)