Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός (βαθμολογία)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ κι έφτασε στη νίκη (80-75) συνεχίζοντας την παράδοση που τον θέλει να επικρατεί ως γηπεδούχος της Ένωσης από το 1996!

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» οι Παπαγιάννης (18 πόντοι, 13 ριμπάουντ), Μήτογλου (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Νέντοβιτς (19 πόντοι).

Από την άλλη, για τον ελλιπέστατο (σ.σ. απουσίασαν Ζήσης, Σλότερ και Κατσίβελης) «Δικέφαλο» διακρίθηκαν οι Μορέιρα (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Ματσιούλις (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παρκέ του ΟΑΚΑ και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-18) με τον Νεμάνια Νέντοβιτς και τον Γιώργο Παπαγιάννη να τραβάνε το… κουπί επιθετικά.

Η ψυχωμένη ΑΕΚ του Ηλία Παπαθεοδώρου έτρεξε σερί 11-0 σε εκείνο το σημείο για το 24-29. Όμως, το συγκρότημα του Κώστα Χαραλαμπίδη πήρε άμεσα και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης, κλείνοντας μάλιστα το α’ μέρος στο +6, 43-37.

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα (57-58) αλλά και πάλι για πολύ λίγο αφού οι “πράσινοι” ανέκτησαν το προβάδισμα για το +5 του τρίτου δεκαλέπτου (67-62).

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, η τυπικά φιλοξενούμενη Ένωση πλησίασε στο δίποντο, 69-67, αλλά κάπου εκεί το “τριφύλλι” αποφάσισε να τρέξει σερί 9-0. Το 78-67 ήταν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των πρωταθλητών Ελλάδας αλλά δεν κράτησε πολύ.

Ήταν η σειρά των κιτρινόμαυρων να τρέξουν σερί 8-0 με του Λάνγκφορντ και Γκίκα να σκοράρουν μεγάλα καλάθια (78-75).

Ο Παναθηναϊκός, όμως έβγαλε καλές άμυνες, η ΑΕΚ ήταν άστοχη στις βολές και το παιχνίδι «βάφτηκε» πράσινο.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62