Άφησε δύο βαθμούς στους Ζωσιμάδες ο Άρης (βαθμολογία)

Σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, μετά τη συνεχόμενη νεροποντή στην πρωτεύουσα της Ηπείρου, ΠΑΣ Γιάννινα και Άρης αναδείχτηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ. Στο -8 από την κορυφή οι “κίτρινοι”, ακυρώθηκε γκολ του Μαντσίνι στο 33ο λεπτό.

Oι “κίτρινοι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, ενώ την ίδια ώρα, ο ΠΑΣ (που κάθε βαθμός είναι πολύτιμος πλέον) δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που ήθελε και έτσι παραμένει μακριά από το τρίποντο τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 15ο λεπτό όταν ο Χουτεσιώτης απέκρουσε από κοντά την προσπάθεια του Μαντσίνι.

Στο 18′ η πρώτη μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΣ, με τον Καρτάλη να βάζει κόντρα στον Ρόουζ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 33′ ο Μαντσίνι σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, μετά τη σέντρα του Σάντε Σίλβα ωστόσο μετά τον έλεγχο του VAR το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Μάνου στον Χουτεσιώτη.

Στο 56ο λεπτό ο Άκης Μάντζιος έκανε την πρώτη παρέμβασή του στο παιχνίδι με τη συνύπαρξη των Κριστιαν Λόπεθ, Δημήτρη Μάνου στην κορυφή της επίθεσης και με την είσοδο του Ντάνιελ Σούντγκρεν. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγωνιστικός χώρος έγινε ακόμη πιο βαρύς λόγω της ασταμάτητης βροχής και καθόλου τυχαία οι δύο ομάδες δεν είχαν τρόπο δημιουργίας στην επίθεση. Στα πρώτα 15 λεπτά, ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει 2-3 στημένες φάσεις έξω από την περιοχή του Άρη, ενώ οι «κίτρινοι» είχαν δύο σουτ με Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα που δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Χουτεσιώτη. Ο Άρης ήταν πιο απειλητικός, προσπάθησε να τροφοδοτήσει τους δύο φορ του και στο 69’ σε σουτ του Λόπεθ εντός της περιοχής, η μπάλα κόντρα σε σώματα, πήρε περίεργη πορεία αλλά ο Χουτεσιώτης είχε έγκαιρη αντίδραση.

Ο ΠΑΣ έγινε πιο απαιτητικός στα τελευταία 15 λεπτά όπου ο Αργύρης Γιαννίκης έριξε και τρίτο φορ περιοχής (σ. σ. Λεό) και είδε την ομάδα του να φτάνει κοντά στο γκολ στο 76’ όπου έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Καρτάλη, ο Κριζμάν αποδείχθηκε πιο αργός από τον Μπουσέ καθώς ο τερματοφύλακας του Άρη μπλόκαρε την μπάλα. Στο 78’ ο Γάλλος τερματοφύλακας του Άρη είχε εξαιρετική αντίδραση σε σουτ του Παμλίδη από τα έξι μέτρα σε μία φάση η οποία ξεκίνησε από όμορφη ενέργεια του Λεό. Ο Άρης πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε αρκετές περιπτώσεις δεν κατάφερε να μετουσιώσεις την προσπάθειά του με μια τελική προσπάθεια, αυτή έγινε όμως στο 86’ από τον Μαντσίνι όπου η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι δύο ομάδες είχαν από μία φάση στα τελευταία λεπτά. Ο μεν ΠΑΣ μ’ ένα σουτ του Παμλίδη και ο δε Άρης με το γυριστό του Ροζ όπου η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Χουτεσιώτη.

ΠΑΣ Γιάννινα : Χουτεσιώτης, Πέερσμαν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καρτάλης, Μπρένερ (75′ Λεό), Σιόντης, Ντομίνγκεζ (89′ Λιάσος), Κριζμάν (90′ Ελευθεριάδης), Παμλίδης (90+3′ Πανουργιάς)

Άρης : Μπουσέ, Γκάνεα (57′ Σούντγκρεν), Σάκιτς, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Τζέγκο, Σάσα, Σάντε Σίλβα (56′ Λόπεζ), Γκάμα (78′ Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι, Μάνος