“Δια πυρός και σιδήρου” η ΑΕΚ από τη Λαμία (βαθμολογία)

Ένα γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 9ο λεπτό ήταν αρκετό για την ΑΕΚ να περάσει νικηφόρα από τη Λαμία.

Οι “κιτρινόμαυροι” επαναπαύθηκαν στο γκολ του Ιρανού και κινδύνεψαν σε δύο τουλάχιστον φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, σε ισάριθμες περιπτώσεις με πρωταγωνιστή τον Αραμπούλι.

Η Λαμία έφτασε τις 10 ήττες στο πρωτάθλημα και δεν λέει να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, γι αυτό το λόγο άλλωστε η ομάδα της Φθιώτιδας έχει προχωρήσει με τη μεταγραφική της ενίσχυση.

Η ΑΕΚ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν κυρίαρχη, παίρνοντας την κατοχή της μπάλας και  βγαζοντας φάσεις. Πριν συμπληρωθεί μάλιστα το δεκάλεπτο η Ένωση άνοιξε το σκορ όταν ο Αλμπάνης τροφοδότησε τον Τάνκοβιτς, αυτός έβαλε την προβολή, η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος με ένα εξαιρετικό πλασέ με φάλτσο έστειλε την μπάλα στη γωνία του Επασί για το 0-1.

Ο Τάνκοβιτς είχε μπει με κέφια στο ματς και πήγε να δημιουργήσει και δεύτερο γκολ στο 18′ όταν «τσίμπησε» ιδανικά την μπάλα βγάζοντας τον Μπακάκη τετ-α-τετ αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να πλασάρει τον Επασί. Τρία λεπτά αργότερα ο Ανσαριφάρντ άγγιξε το δεύτερο γκολ, όταν ο Ινσούα έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ιρανός είδε την μπάλα μετά την κεφαλιά του να σταματάει στο κάθετο, ενώ ένα λεπτό πιο μετά το σουτ του Τάνκοβιτς πέρασε άουτ.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης έδωσαν τη δυνατότητα στη Λαμία να πάρει μέτρα στο γήπεδο. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βγάλει εύκολα την μπάλα από την άμυνα και να κάνει παιχνίδι όπως στα πρώτα 25 λεπτά, με τους Σιμόες και Σάκχοφ να αντιμετωπίζουν προβλήματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, αλλά η Λαμία δεν κατάφερε να δημιουργήσει απειλητικές στιγμές για τον Αθανασιάδη πέρα από τη φάση του 39′. Ο εργατικός Μπιάρνασον έκλεψε από τον Σάκχοφ, η μπάλα έφτασε στον Προβυδάκη, αλλά το μακρινό σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από το οριζόντιο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με έναν αργό ρυθμό που βόλευε την ΑΕΚ, η οποία ήταν φανερό ότι ήθελε να ελέγξει με αυτό τον τρόπο το παιχνίδι. Την φετινή σεζόν, όμως, συνήθως τα πράγματα δεν πηγαίνουν όπως τα σχεδιάζει κι αυτό συνέβη και στη Λαμία. Στο 53ο λεπτό, ο Ινσούα δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, επειδή πάτησε τον Προβυδάκη, σε μια διεκδίκηση της μπάλας, όπου δεν είχε πρόθεση. Μάλιστα, ο Χιμένεθ αντέδρασε έντονα, λέγοντας στον Κουτσιαύτη ότι: «Καταστρέφεις το ποδόσφαιρο», ενώ η ΠΑΕ στο σχόλιο της στα social media, ανέφερε: «Ο διαιτητής Αριστομένης Κουτσιαύτης με μια κόκκινη – εφεύρεση στον Ινσούα αφήνει την ΑΕΚ με δέκα παίκτες!». Η ουσία είναι ότι η απόφαση δεν άλλαξε ούτε μετά τον έλεγχο του VAR κι οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές.

Ο μεν Γρηγορίου για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, κυνηγώντας την ισοφάριση, ο δε Χιμένεθ για να «θωρακίσει» το ανασταλτικό κομμάτι της ομάδας του. Για τους γηπεδούχους μπήκαν οι Ντέλετιτς, Τζανδάρης και Αραμπούλι και βγήκαν οι Προβυδάκης, Μπεχαράνο και Βασιλακάκης. Η Λαμία έπαιζε πλέον με δύο στην επίθεση.

Όσο αφορά στην ΑΕΚ, ο Λόπες πήρε τη θέση του Αλμπάνη κι ο Γαλανόπουλος μπήκε αντί του Μάνταλου, ενώ έγινε αλλαγή και στο κέντρο της επίθεσης με τον Ολιβέιρα να παίρνει τη θέση του Ανσαριφάρντ.

Η Λαμία πλησίασε στην ισοφάριση στο 64′, όπου πρωταγωνίστησαν δύο παίκτες που είχαν μπει πριν λίγα λεπτά. Ο Ντέλετις έκανε εξαιρετική μπαλιά κι Αραμπούλι βγήκε τετ-α-τετ, αλλά ο Νεντελτσιάρου τον πρόλαβε πριν πλασάρει, ενώ στο 71′ ο Ολιβέιρα βγήκε στην αντεπίθεση, πέρασε τον Τζανετόπουλο και από πλάγια θέση σούταρε, με τον Επασί να μπλοκάρει.

Ο Χιμένεθ έβαλε επίσης τους Κρίστιτσιτς και Λιβάγια στις θέσεις των Σάκχοφ και Τάνκοβιτς, «φρεσκάροντας» την ομάδα του. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά, καθώς η «Ένωση» κράτησε τους αντιπάλους της μακριά από τη μεγάλη περιοχή και δεν απειλήθηκε, ενώ παράλληλα συνέχισε να είναι απειλητική και στην επίθεση.

Λαμία : Επασί, Σκόνδρας, Βλάχος, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μπεχαράνο (59′ Τζανδάρης), Μπιάρνασον (74′ Παβαλαντισβίλι), Ρόμανιτς (63′ Ταϊρόν), Προβυδάκης (59′ Ντέλετιτς), Βασιλακάκης (59′ Αραμπούλι), Καραμάνος

ΑΕΚ : Αθανασιάδης, Ινσούα, Μπακάκης, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Σιμόες, Σάκχοφ (69′ Κρίστισιτς), Τάνκοβιτς (69′ Λιβάγια), Αλμπάνης (57′ Λόπες), Μάνταλος (62′ Γαλανόπουλος), Ανσαριφάρντ (63′ Ολιβέιρα)