Σπουδαίο διπλό και δεύτερη θέση για την ΑΕΚ (βαθμολογία)

Πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΚ στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, που τη φέρνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το γκολ του “δικεφάλου” σημείωσε το 65ο λεπτό ο Λεβάι Γκαρσία και αυτό της έφτασε, αν και στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης σημείωσε ένα ακόμη με τον Λιβάγια, αλλά ακυρώθηκε ως off side στον σκόρερ.

Ο Άρης γνώρισε την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα (δεύτερη εντός) και ισοβαθμεί πλέον με την ΑΕΚ.

Οι δύο ομάδες σαν κύριο στόχο στο πρώτο ημίχρονο, φάνηκε να έχουν την καλή αμυντική λειτουργία για να μην δεχτούν κάποιο γκολ.

Πράγματι, οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες για Άρη και ΑΕΚ απόδειξη του πως και οι δύο έπαιξαν πολύ καλά στην άμυνα!

Ο Άρης λίγο έλλειψε να προηγηθεί ένα λάθος της ΑΕΚ. Ο Λόπες στο έβδομο λεπτό γύρισε την μπάλα στον τερματοφύλακα του τον Αθανασιάδη, ο Μάνος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας την έκλεψε, όμως δεν πλάσαρε σωστά με τον Νεντελτσιάρου να μαζεύει και να απομακρύνει επάνω όμως σε παίκτη του Άρη. Ο Γκάμα προσπάθησε να μπει στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι!

Οι μάχες στον χώρο του κέντρου ήταν πολλές. Όπως είπαμε οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές στο να μην αφήσουν την μπάλα στον αντίπαλο και παράλληλα να μην δεχτούν γκολ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να απομονώσει τα “ατού” του Άρη ο οποίος μεσοεπιθετικά έχει την ποιότητα να κάνει την ζημιά σε όλες τις ομάδες.

Στο 20 ο Ιονούτ Νελτελτσιάρου έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω προβλήματος τραυματισμού με τον Ζίγκα Λάτσι να παίρνει τη θέση του.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Γκαρσία από τα δεξιά και λίγο έλλειψε να το καταφέρει στο 21.

Ο Λιβάι Γκαρσία έκανε τη σέντρα, ο Ανσαριφάρντ αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά η οποία όμως δεν ήταν δυνατή και έτσι μάζεψε εύκολα ο Μπουσέ.

Στο 39 ο Άρης “φλέρταρε” με το γκολ!

Ο Μάνος έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, πήρε την μπάλα και πλάσαρε τον Αθανασιάδη που είχε βγει από την εστία του, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Η φάση όμως δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος ο παίκτης του Άρη.

Η τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 47ο λεπτό με τον Σάσα να σουτάρει από πλάγια θέση και την μπάλα να περνά σχεδόν παράλληλα της εστίας του πορτιέρε της ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο. Με το…”καλημέρα” ο Ανσαριφάρντ, έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπουσέ!

Στο 54, ο Κρίστιτσιτς έκανε λάθος ο Μάνος κέρδισε και έφτασε στην περιοχή με τον Σέρβο να παραχωρεί το κόρνερ.

Ο Χιμένεθ θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και στο 60΄ και πέρασε Μάνταλο και Λιβάγια στην θέση Κρίστιτσιτς και Μαχαίρα.

Η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ στο 60ο λεπτό με τον Σιμόες σε εξαιρετικό σημείο, έξω από την περιοχή του Άρη. Ο Λιβάι Γκαρσία εκτέλεσε με δύναμη και νίκησε τον Μπουσέ για το 1-0 με το τρίτο φετινό του γκολ!

Ο Λιβάια έκλεψε από τον Ιωάννου, έκανε την κίνηση στην δεξιά πτέρυγα, γύρισε στον Ανσαριφάρντ, αυτός με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και το ριμπάουντ πήρε ο Λιβάγια που έκανε το 2-0! Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο Λιβάια ήταν εκτεθειμένος την ώρα που έκανε την κεφαλιά ο Ανσαριφάρντ!

Ο Άρης, μετά το γκολ του Λιβάι Γκαρσία, έδειξε σα να ξέμεινε από ιδέες. Δεν απείλησε την εστία του Αθανασιάδη μέχρι το τέλος του ματς.

Άρης : Μπουσέ, Σάκιτς (87′ Τζέγκο), Σούντκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα (87′ Ιωάννου), Ματίγια, Σάντε Σίλβα (63′ Ματέο Γκαρσία), Γκάμα, Μαντσίνι, Μάνος (75′ Λόπεθ)

ΑΕΚ : Αθανασιάδης, Λόπες, Μπακάκης, Νεντελτσεάρου (20′ λ.τ. Λάτσι), Σβάρνας, Κρίστισιτς (60′ Μάνταλος), Γαλανόπουλος, Σιμόες, Μαχαίρας (60′ Λιβάγια), Λεβάι Γκαρσία (75′ Σάκχοφ), Ανσαριφάρντ