Λύτρωση στο 94′ με Χασάν για τον Ολυμπιακό (βαθμολογία)

Με γκολ του Αχμέτ Χασάν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολυμπιακός…λυτρώθηκε και διατήρησε τη διαφορά στην κορυφή της Super League.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αποδείχτηκε…σκληρό καρύδι στο σημερινό παιχνίδι και πήρε άριστα στη διαχείριση του αγώνα, με το κοουτσάρισμα του Αργύρη Γιαννίκη.

Στο 20′ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Βαλμπουενά, το οποίο απέκρουσε ο Χουτεσιώτης, ο οποίος όμως αποχώρησε στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να κυνηγήσει το γκολ και να πάρει νωρίς το προβάδισμα. Ιδίως στο διάστημα 10′-20′ άσκησε μεγάλη πίεση χάνοντας 2-3 σημαντικές ευκαιρίες, ενώ στο 20′ απώλεσε τη σπουδαιότερη όλων καθώς ο Χουτεσιώτης με καταπληκτική εκτίναξη απέκρουσε πέναλτι του Βαλμπουενά. Μάλιστα στο ξεκίνημα της φάσης κατά την οποία ο Ολυμπιακός κέρδισε το πέναλτι, ο Ελ Αραμπί προτού ανατραπεί από τον Χουτεσιώτη «σημάδεψε» το δοκάρι.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατόρθωσε να αναχαιτίσει κάθε επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού στο α’ ημίχρονο, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ με μακρινό σουτ του Παμλίδη.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΣ που έχασε λόγω τραυματισμού τον γκολκίπερ Χουτεσιώτη, στου οποίου τη θέση πέρασε ο Αθανασίου, που έκανε ντεμπούτο στη Super League, ενώ από πλευράς Ολυμπιακού ο Μαρτίνς έριξε στη μάχη Φορτούνη και Καμαρά για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του. Στο 53′ οι Πειραιώτες είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα να σουτάρει και τον Αθανασίου να αποκρούει εξαιρετικά, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ελ Αραμπί σκόραρε με προβολή αλλά το γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η κατοχή της μπάλας ήταν συντριπτικά με το μέρος του Ολυμπιακού (66-34%) αλλά οι φάσεις έρχονταν με το… σταγονόμετρο. Σε μια απ’ αυτές στο 79′ ο Ελ Αραμπί βρέθηκε μόνος απέναντι στον Αθανασίου αλλά το πλασέ που έκανε ήταν άστοχο.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η γκέλα δεν θα αποφευχθεί για τον Ολυμπιακό, ο Χασάν μίλησε στο φινάλε. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Αιγύπτιος κυριάρχησε στον αέρα και με κεφαλιά στο 93′ έγραψε το 1-0 με… buzzer beater χαρίζοντας την ένατη σερί εφετινή εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός : Σα, Ρέαμπτσιουκ, Ντράγκερ (72′ Βρουσάι), Σισέ, Σεμέδο, Μπουχαλάκης (46′ Καμαρά), Εμβιλά, Μασούρας (66′ Μασούρας), Μπρούμα (46′ Φορτούνης), Βαλμπουενά (82′ Τιάγκο Σίλβα), Ελ Αραμπί

ΠΑΣ Γιάννινα : Χουτεσιώτης (46′ Αθανασίου), Πέερσμαν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Καρτάλης (87′ Πανουργιάς), Μπρένερ (55′ Ελευθεριάδης), Λιάσος, Σιόντης, Παμλίδης (79′ Νάουμετς), Λεό