Νίκη και κορυφή για τον Διαγόρα στη Λάρισα! (βαθμολογία)

Σπουδαίο διπλό για τον εξαιρετικό στο ξεκίνημα της Super League 2, Διαγόρα Ρόδου που πέρασε νικηφόρα από το AEL FC Arena και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Σάκη Αθανασιάδη είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τον Απόλλωνα να πιέζει στο τέλος για την ισοφάριση και να χάνει σημαντικές ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη μπάλα στα πόδια τους στα πρώτα 25 λεπτά, αλλά οι νησιώτες ισορρόπησαν στη συνέχεια και βγήκαν με αξιώσεις στα καρέ του Τάλισον.

Στο 10′ ο Ντορίβα έκανε το σουτ του Ντορίβα, ήλεγξε όμως την πορεία της μπάλας ο Τάλισον και μπλόκαρε. Στο 17′ το δυνατό σουτ του Μασούρα έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς καταγράφηκε στο 27′ όταν ο Λινάρδος έκανε την παράλληλη πάσα στον Σανδραβέλη, αλλά αυτός αστόχησε από πλεονεκτική θέση και ενώ είχε εξουδετερωθεί ο Τάλισον.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, ο Μασούρας σούταρε από το ύψος του πέναλτι και ο Μόρας απέκρουσε πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Διαγόρας κατάφερε να προηγηθεί στο παιχνίδι και στη συνέχεια το ματς έγινε…ροντέο!

Στο 59′ η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντορίβα, είχε κατάληξη πάνω από την εστία του Τάλισον.

Στο 64′ σημειώθηκε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ο Αλάεθ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Μπαστακός έπιασε την κεφαλιά, ο Τάλισον απέκρουσε με τη βοήθεια του δοκαριού και στην επαναφορά ο Γεωργίου με προβολή έγραψε το 0-1.

Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο μεγάλης πίεσης από πλευράς “κυανόλευκων”.

Στο 74′ ο Γκουντρουμπής εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Αθανασιάδη στο ύψος της περιοχής, το σουτ του τελευταίου πέρασε εκτός εστίας.

Στο 77′ οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για να “κλειδώσουν” τη νίκη, όταν ο Αυγενικού βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τάλισον, ο τελευταίος απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Αλάεθ σούταρε ψηλά.

Δύο λεπτά μετά, ο Τσέλιος αποσόβησε την ισοφάριση στο δυνατό σουτ του Αθανασιάδη.

Η πιο σπουδαία στιγμή των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 82′ όταν ο Νύκταρης έκανε τη γυριστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Σανδραβέλης απέκρουσε πάνω στη γραμμή.

Απόλλων Λάρισας : Τάλισον, Μόρας, Γκόλιας (80′ Νύκταρης), Σκούπρα, Καρρίκι, Χατζής, Μπάλλας (70′ Μπάμπης), Λίταινας (64′ Γκουντρουμπής), Μπαλογιάννης (71′ Τασιούλης), Τζοβάρας (46′ Μπαστιάνος), Αθανασιάδης

Διαγόρας Ρόδου : Τσέλιος, Ρουγκάλας, Ντορίβα (74′ Αθανασίου), Γεωργίου (90′ Θεοδωράκης), Μπαστακός (79′ Μανωλάκης), Λινάρδος (74′ Αυγενικού), Μασούρας, Σανδραβέλης, Αλάεθ (90+1′ Δημήτρουλας), Κοντοχρήστος, Σελινιωτάκης