Άλλο ένα βήμα για τον τίτλο η Ατλέτικο Μαδρίτης! (βαθμολογία)

Μια ακόμη μεστή εμφάνιση για την Ατλέτικο Μαδρίτης, που χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Βαλένθια, έφτασε σε μια νίκη-βήμα προς τον τίτλο.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε με 3-1 της Βαλένθια και με τη 15η νίκη στο πρωτάθλημα, βαδίζει ολοταχώς προς τον 11ο τίτλο της ιστορίας της.

Κι όμως, το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, καθώς οι “νυχτερίδες” προηγήθηκαν στο 11′ με τον Ούρος Ράσιτς. Ωστόσο, η αντίδραση ήταν άμεση και στο 23′ ο Ζοάο Φέλιξ έφερε το ματς στα ίσια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την Ατλέτικο και στο 54′ ο Λουίς Σουάρες έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 72′ ήταν η σειρά του Άνχελ Κορέα να χριστεί σκόρερ και ουσιαστικά να δώσει τη νίκη στους πρωτοπόρους της LaLiga.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε) : Όμπλακ, Χερμόσο, Σάβιτς, Χιμένεθ, Κόκε, Καράσκο, Βρσάλικο (46′ Λόντι), Λεμάρ (85′ Τορέιρα), Γιορέντε (75′ Κοντογκμπιά), Φέλιξ (62′ Κορέα), Σουάρες

Βαλένθια (Χάβι Γκαρθία) : Ντομενέκ, Γκάγια, Κορέια, Παουλίστα, Ντιακαμπί (47′ λ.τ. Γκιγιαμόν), Τσερίσεφ (58′ Γουέδες), Μουσά (80′ Τζέισον), Ράσιτς (79′ Κοϊντρεντί), Σολέρ, Βαγιέχο (79′ Γκαμεϊρό), Γκόμεζ