Τρίποντο με Έγκλεσκανς και Φρομ για τον Ολυμπιακό πριν τα ντέρμπι με ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό

Την πειστική εμφάνιση που έψαχνε πραγματοποίησε απέναντι στον Μίλωνα ο Ολυμπιακός στο Μελίνα Μερκούρη, καθώς χρειάστηκε 70 λεπτά για να πάρει το τρίποντο με 3-0 σετ για την 5η αγωνιστική της Volley League.

Όπως αναφέρει το volleynews, με ανεβασμένη ψυχολογία οι «ερυθρόλευκοι» θα προετοιμαστούν για δύο διαδοχικά μεγάλα ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Ρέντη.

Μεγάλη ζημιά από τη γραμμή του σερβίς για τον Ολυμπιακό, με τον Κρίστιαν Φρομ να πετυχαίνει τους 8 από τους 11 άσσους της ομάδας του. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χέρμανς Έγκλεσκανς με 19 πόντους.

Ο Μίλων ήταν ανταγωνιστικός μόνος στο 1ο σετ, έμεινε στον ένα βαθμό και ετοιμάζεται για το ντέρμπι με τον ΟΦΗ.

Oπως φαίνεται και από το τελικό σκορ ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στην ομάδα της Νέας Σμύρνης να τον αμφισβητήσει και έδειξε ακόμα πιο βελτιωμένος σε σύγκριση με την εμφάνιση που έκανε κόντρα στον ΟΦΗ.

Στο πρώτο μισό του 1ου σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 10-10 αλλά τα σερβίς του Στιβαχτή χάλασαν την υποδοχή του Μίλωνα και ο Έγκλεσκαλνς σκοράριζε κατά βούληση για το σερί 5-0 και το 15-10. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Μάζιαρζ.

Από το 5-5 του 2ου σετ ο Ολυμπιακός πήρε το δικό του δρόμο και με Βουλκίδη, Μιχαήλοβιτς ξέφυγε ενώ η χαριστική βολή ήρθε από το σερβίς του Φρομ που σημείωσε 4 συνεχόμενους άσσους στους ακραίους και στο λίμπερο του Μίλωνα. Το σκορ εκτινάχθηκε σε νταμπλ 22-11 και το σετ έκλεισε με την επίθεση του Έγκλεσκαλνς.

Το 3ο σετ έμοιαζε με το πρώτο καθώς ο Μίλων αντιστάθηκε μέχρι το 9-9 αλλά και πάλι με το σερβίς του Στιβαχτή ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-0 για το 15-9 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας ο οποίος και ολοκληρώθηκε με πόντο από επίθεση του Όκολιτς.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Γεράνιος, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Κατσιάρας, Ρηγόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.