Νίκη… από το πρώτο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα της ΑΕΚ έβαλε τις βάσεις ώστε οι «κιτρινόμαυροι» να φτάσουν στη νίκη με 76-56 στο ΟΑΚΑ επί του ΠΑΟΚ, στην αναμέτρηση που επαναλήφθηκε για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Η ΑΕΚ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-3 ενώ ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 6-6.

Η ΑΕΚ κατάφερε να χτίσει διαφορά 20 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο και τη συντήρησε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η «Ένωση» που τελείωσε το παιχνίδι δίχως τον Ηλία Παπαθεοδώρου στον πάγκο της που αποβλήθηκε λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 22/22 βολές, 21/31 δίποντα αλλά και 4/18 τρίποντα. Είχε επίσης 15 ασίστ και 33 ριμπάουντ. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 2/13 πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. και ακόμα 18/41 δίποντα και 14/18 βολές.

Ο Γιόνας Ματσιούλις με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ και ακολούθησε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 14π. Για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, μόνο ο Σαγκαμπά Κονατέ είχε διψήφιο αριθμό πόντων τελειώνοντας το παιχνίδι με 13π.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ να κρατά τον ΠΑΟΚ δίχως σκορ για ένα πεντάλεπτο και να ξεκινά το παιχνίδι με 9-0. Μετά από το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ ακολούθησε ένα νέο 13-0 της ΑΕΚ με το σκορ να γίνεται 22-2 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Η διαφορά των 20 πόντων συντηρήθηκε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 26-6.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βρει λύσεις κοντά στο καλάθι καθώς ήταν άστοχος από μακρινή απόσταση, όμως η ΑΕΚ με τον Λοτζέσκι και τον Ματσιούλις να δίνουν λύσεις στην επίθεση έφτασε το 38-16 στο 16′. Το πρώτο εύστοχο τρίποντο για τον ΠΑΟΚ ήρθε τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους με τον Μπιτς να μειώνει σε 38-21. Η διαφορά έμεινε κάτω από τους 20 πόντους στο τέλος του πρώτου μέρους που βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 44-27.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος. Η άμυνα των γηπεδούχων κράτησε χαμηλά τον ΠΑΟΚ που είχε δυσκολία στο να φτάσει στο καλάθι. Την ίδια στιγμή η ΑΕΚ με οδηγούς τους έμπειρους Λάνγκφορντ και Σλότερ ανέβασε την υπέρ της διαφορά και έφτασε να προηγηθεί με 61-37 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 67-47 στο 33′ αλλά ένα νέο σερί 6-0 της ΑΕΚ την έφερε για πρώτη φορά στο +26 με τον Κίνγκσλεϊ να διαμορφώνει το 73-47, ενώ λίγο αργότερα ο Ματσιούλις έκανε το 76-49 με το +27 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά. Στα επόμενα τρία λεπτά ο ΠΑΟΚ έριξε τη διαφορά μειώνοντας σε 76-56.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-37, 76-56.