Αλώβητος από την Τούμπα ο Απόλλων Σμύρνης! (βαθμολογία)

Μία ακόμη “γκέλα” στο φετινό πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ, που παραχώρησε ισοπαλία στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Σε ένα παιχνίδι που οι άμυνες πήγαν…περίπατο, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου φεύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Τούμπα, κερδίζοντας μία θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο “δικέφαλος” παρουσιάστηκε νωθρός στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ο Απόλλων έκανε την ανατροπή στο σκορ (οι “ασπρόμαυροι” είχαν προηγηθεί με τον Ουάρντα) και απείλησε με την…αρπαγή των τριών βαθμών.

Ωστόσο ο Ίνγκασον ήταν αυτός που έδωσε τον βαθμό στον ΠΑΟΚ, με τέρμα που σημείωσε στο 88′

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 3ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Ουάρντα κατέληξε λίγα εκατοστά άουτ.

Στο 13′ ο Μουργκ έπαισε το δυνατό αριστερό σουτ, η μπάλα κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Βέρχουλστ.

Η πίεση του “δικεφάλου” καρποφώρησε στο 29′. Από σέντρα του Βιεϊρίνια και απομάκρυνση της άμυνας, ο Ελ Καντουρί δεν έπιασε καλά το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Ουάρντα με ωραίο γυριστό κάνει το 1-0 για τον ΠΑΟΚ

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ανήκει στον “δικέφαλο” όταν στο 42′ ο Μουργκ έκανε το σουτ αλλά ο Βέρχουλστ έδιωξε!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον Απόλλωνα όταν στο 50′ ο Ιωαννίδης ανατράπηκε από τον Ελ Καντουρί στην περιοχή και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Τσαμπούρης εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Στο 61΄ο Βιερίνια λίγο έλειψε να πετύχει ένα απίστευτο γκολ από το κέντρο, προσπαθώντας να “κρεμάσει” με λόμπα τον Βέρχουλστ.

Στο 69′ ο Ουάρντα σούταρε δυνατά αλλά ο Βέρχουλστ ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 71′ και πάλι ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα είπε όχι, αυτή τη φορά σε σουτ του Σφιντέρσκι από πλάγια θέση.

Στο 81′ ήρθε η απόλυτη ψυχρολουσία για τον “δικέφαλο” όταν ο νεοεισελθόντας Μαρκ Φερνάντεθ βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή και με σουτ νίκησε τον Ζίφκοβιτς

Sto 83′ o Ίνγκασον επέλεξε να γυρίσει προς την εστία από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ

Στο 85′ ο Μαρκ Φερνάντεθ επιχείρησε ένα εξαιρετικό σουτ, η μπάλα μόλις άουτ.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε στο 88′ να ισοφαρίσει το ματς με σκόρερ τον Ίνγκασον. Ο Βαρέλα έπιασε την πρώτη κεφαλιά μετά το κόρνερ και ο Ισλανδός από κοντά νίκησε τον Βέρχουλστ.

Στο 99′ ο Βιερίνια εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε χαμηλά όμως έφυγε δίπλα από την εστία και τέλος στο ματς με το ισόπαλο 2-2!

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία) : Ζίφκοβιτς, Βαρέλα, Ίνγκασον, Βιερίνια, Περέιρα, Ελ Καντουρί (85′ Λάμπρου), Σβαμπ, Ουάρντα, Μουργκ (73′ Ζίφκοβιτς Α.), Τζόλης (62′ Καγκάβα), Κρμέντσικ (61′ Σφιντέρσκι)

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος) : Βέρχουλστ, Τσαμπούρης, Μπρούσιτς (65′ Χουχούμης), Ντομίνγκες, Κάλισιρ, Κολ (88′ Βιτλής), Σλίβκα, Μπαξεβανίδης, Μπεντινέλι (76′ Κιτόκο), Ντάουντα (65′ Μαρκ Φερνάντεθ), Ιωαννίδης.