“Έμφραγμα” στο 90+5′ για τη Γιουνάιτεντ! (βαθμολογία)

Τα είδε…όλα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Έβερτον, που κατάφερε αφενός να γυρίσει από το εις βάρος της 2-0 και αφετέρου να ισοφαρίσει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με την ομάδα του Αντσελότι να βάζει δύσκολα και να απειλεί με ανατροπή.

Ο Καβάνι έκανε το 1-0 στο 24′ και στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπρούνο Φερνάντες ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η Έβερτον μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και με τα γκολ των Ντουκουρέ και Ροντρίγκεζ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, ωστόσο στο 70′ ΜακΤόμινεϊ έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Την τελευταία λέξη όμως στο ματς είπε στο 95′ ο Κάλβερτ-Λιούιν, ο οποίος έδωσε τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του και ταυτόχρονα, χάρισε…χαμόγελα στην πρωτοπόρο Σίτι!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ) : Ντε Χέα, Σο, Βαν-Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Πογκμπά (40′ λ.τ. Φρεντ), ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ (90+3′ Τουανζέμπε), Μπρούνο Φερνάντες, Καβάνι

Έβερτον (Κάρλο Αντσελότι) : Όλσεν, Ντάιν, Χολγκέιτ, Γκόντφρεϊ, Κιν, Αντρέ Γκόμες, Ντουκουρέ (81′ Κινγκ), Ντέιβις (75′ Ιβόμπι), Ροντρίγκεζ (69′ Σίγκουρντσον), Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούις