Φουλ για δεύτερη θέση ο Άρης, 2-0 στο ΟΑΚΑ! (βαθμολογία)

Μεγάλη εμφάνιση που συνοδεύτηκε από μια σπουδαία νίκη για τον Άρη, που τον φέρνει ξανά στη δεύτερη θέση.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε αυτό που ξέρει καλά φέτος, να εκμεταλλεύεται δηλαδή το ισχυρό της κέντρο, απ όπου προέρχονται τα περισσότερα τέρματα στο πρωτάθλημα.

Ο Λίντσεϊ Ρόουζ άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό και παρά την πίεση της ΑΕΚ, με τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, οι “κιτρινόμαυροι” της Θεσσαλονίκης κράτησαν το υπέρ τους σκορ και μάλιστα το διεύρυναν με τέρμα του Σάντε Σίλβα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με σαφή διάθεση να πιέσει ψηλά ξεκίνησε τον αγώνα η ΑΕΚ, με τους Γκαρσία και Ανσαριφάρντ να είναι οι πιο κινητικοί παίκτες της, ενώ ο Σιμάνσκι ήταν ο παίκτης της τριάδας του κέντρου που έπαιζε πιο κοντά στον Ιρανό επιθετικό. Βέβαια, η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε για τον Άρη στο 9′, όταν οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν κι η μπάλα έφτασε στον Γκάμα, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Γενικότερα, μετά τα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 13′ είχε τη δεύτερη τελική του, με τον Γκάμα να κερδίζει μετά το λάθος του Ραντόνια, αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ. Σταδιακά, μάλιστα, ο Άρης πήρε και την κατοχή της μπάλας, ενώ προσπάθησε να πιέσει τη δεξιά πλευρά της άμυνας της ΑΕΚ, εκεί όπου ήταν ο νεαρός Βόσνιος, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα.

Η άμυνα των γηπεδούχων δεν ενέπνεε σε ακόμα ένα ματς εμπιστοσύνη και σε ένα χρονικό σημείο που ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, η ομάδα της Θεσσαλονίκης άνοιξε το σκορ από στημένη φάση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα, ο Αθανασιάδης απέκρουσε το πλασέ του Ματέο Γκαρσία, αλλά η «κιτρινόμαυρη» άμυνα δεν μπόρεσε να απομακρύνει κι ο Ροζ έκανε το 0-1 στο 29′.

Οι παίκτες του Χιμένεθ αδυνατούσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Κόστα, με αποτέλεσμα πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Ισπανός τεχνικός να ζητήσει από τους Μάνταλο, Νταντσένκο και Μαχαίρα να σηκωθούν για «ζέσταμα». Οι τρεις τους μπήκαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους στις θέσεις των Σιμάο, Ραντόνια και Αλμπάνη.

Παρά τις αλλαγές βέβαια η εικόνα της ΑΕΚ δεν διορθωνόταν, με τον Άρη να στέκεται εξαιρετικά καθώς δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να αναπτυχθούν. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Χιμένεθ πέρασε και τον Ολιβέιρα στο ματς αντί του Ανσαριφάρντ ψάχνοντας κάποιον τρόπο να φρεσκάρει την ομάδα του, η οποία συνέχιζε να είναι εκτός τόπου και χρόνου. Στο 66′ ο Άρης ξανά έφτασε μια ανάσα από το 0-2 όταν ο Ματέο Γκαρσία πέρασε σαν σταματημένους τους αμυντικούς της Ένωσης, με τον Λόπες να τον… κοιτάζει, αλλά το κοντινό σουτ έβγαλε σε κόρνερ ο Αθανασιάδης. Την ίδια στιγμή ο Μάντζιος φρέσκαρε την επίθεσή του βάζοντας τον Μάνο αντί του Μαντσίνι, ο οποίος ένιωθε και κάποιες ενοχλήσεις.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 70′ για να κάνει η ΑΕΚ την πρώτη της ευκαιρία στο ματς! Ο Μαχαίρας έπιασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο σταμάτησε στο κάθετο του Κουέστα (ο οποίος βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα) και στη συνέχεια ο Ρόουζ έπεσε σωτήρια πάνω στον Μάνταλο για να παραχωρήσει κόρνερ με προβολή στο σουτ του αρχηγού της Ένωσης. Ο τελευταίος στο 78′ έπειτα από μια ωραία σέντρα του Μαχαίρα έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα ενώ είχε κατεύθυνση προς την εστία βρήκε στο χέρι του Ολιβέιρα.

Ο Χιμένεθ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί στο ματς βάζοντας τον Τάνκοβιτς αντί του Σιμάνσκι. Ο Σουηδός μέσος έβγαλε ωραία πάσα στο 82′ στον Λόπες, η σέντρα του οποίου σταμάτησε πάνω στον Δεληζήση. Οι παίκτες της Ένωσης ζήτησαν χέρι, όμως αυτό ήταν κολλημένο πάνω στο σώμα του στόπερ του Άρη. Ο Μάντζιος αμέσως μετά πέρασε Κάτσε, Ματίγια και Μπρούνο για τα τελευταία λεπτά για να «δέσει» με νέο… αίμα το 0-1. Και όχι μόνο το έδεσε, αλλά έβαλε και δεύτερο με το σουτ του Σίλβα λίγο μετά τη συμπλήρωση των 90′ να κάνει το 0-2 και την άμυνα της ΑΕΚ να μαρκάρει με τα μάτια. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ο θρίαμβος του Άρη στο ΟΑΚΑ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να περνάει ξανά στη δεύτερη θέση.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ) : Αθανασιάδης, Λόπες (46′ Νταντσένκο), Ραντόνια, Λάτσι, Νεντελτσεάρου, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Σιμόες (46′ Μάνταλος), Αλμπάνης (46′ Μαχαίρας), Λεβάι Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (59′ Ολιβέιρα)

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Σάκιτς, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Τζέγκο, Σάσα (84′ Κάτσε), Γκάμα (84′ Μπρούνο), Ματέο Γκαρσία (84′ Ματίγια), Μπερτόλιο (75′ Σάντε Σίλβα), Μαντσίνι (66′ Μάνος)