Πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο Ιβανώφειο του Ηρακλή με 63-61 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Οι νικητές θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό της διοργάνωσης τον Προμηθέα Πάτρας την Παρασκευή (12/2) στις 20.00 σε έναν αγώνα που θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ3.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μεγάλο βήμα μπροστά νωρίς στο παιχνίδι όταν έφτασαν να προηγηθούν με double score (28-14, 13’30’’). Είχαν βρει ρυθμό, η άμυνά τους ήταν αποτελεσματική και είχαν τον πρώτο λόγο. Η άμυνα ήταν αυτό που αρχικά βελτίωσαν οι φιλοξενούμενοι για να μπορέσουν σταδιακά να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να πλησιάσουν με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου στους τέσσερις πόντους (30-26).

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο (37-28, 24’). Ο ΠΑΟΚ ήταν εκεί για να μειώσει (37-32, 25’) με τον Ζερμέιν Λαβ να έχει βάλει στο σημείο αυτό σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του (15π.). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Γιώργου Τσαλμπούρη έδωσαν στη διαφορά τη μικρότερη δυνατή τιμή της (41-40 (29’40’’) με τη λήξη ο Καμπερίδης έδωσε στους φιλοξενούμενους το προβάδισμα (42-43).

Ο ΠΑΟΚ έκανε τη δική του αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσει στο +12 (42-54, 34’). Ο Ηρακλής απάντησε με ένα 6-0 (50-54, 35’20’’) με τον Τσαϊρέλη να χρεώνεται με 5ο φάουλ αμέσως μετά. Ο Χάνλαν έδωσε λύσεις (57-59, 37’30’’), αλλά 1’37’’ πριν τη λήξη χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 61-63, ο Σαγκς αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε και οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση στους ημιτελικούς.

Διαιτητές: Σχινάς, Συμεωνίδης, Μαγκλογιάννης

Δεκάλεπτα: 20-14, 30-26, 42-43, 61-63