Εκτός Κυπέλλου η Τότεναμ, στις καθυστερήσεις η Λέστερ (αποτελέσματα)

Τρομερό παιχνίδι στο Goodison Park, με την Έβερτον να επικρατεί 5-4 της Τότεναμ στην παράταση και να την αποκλείει από τη συνέχεια του FA Cup.

Τα “ζαχαρωτά” είχαν σε τρομερή μέρα τον Ριτσάρλισον, που πέτυχε δύο γκολ αλλά ο “χρυσός” σκόρερ ήταν ο Μπερνάρ που πέτυχε το πέμπτο στο 97′. Τα άλλα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Κάλβερτ-Λιούιν και Σίγκουρτσον, ενώ για την Τότεναμ τα γκολ σημείωσαν οι Σάντσες (2), Λαμέλα και Κέιν.

Λίγο πριν, η Λέστερ τα…χρειάστηκε κόντρα στη Μπράιτον αλλά τελικά πήρε την πρόκριση χάρη σε γκολ του Ιεανάτσο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ με το ίδιο σκορ προκρίθηκε και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που είχε σαφώς πιο εύκολο έργο κόντρα στη Μπρίστον Σίτι της Championship.

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε στο…ρελαντί της Σουόνσι (Γουόκερ, Στέρλινγκ και Χεσούς τα γκολ) και προκρίθηκε στον 6ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.