Φοίνικας…non stop, κέρδισε και τον Μίλωνα (βαθμολογία)

Το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα της Volley League διεύρυνε ο Φοίνικας Σύρου που επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Μίλωνα για την ένατη αγωνιστική.

Η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς παραμένει η μοναδική χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι κορυφής με τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου. Ο Φοίνικας έφτασε τους 19 βαθμούς έχοντας δώσει 7 αγώνες.

Ο Μίλωνας από την άλλη φάνηκε ανταγωνιστικός στα δύο πρώτα σετ, κατέκτησε ένα αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, που ανακοίνωσε κρούσμα Covid-19 πριν το ματς, έμεινε στους 5 βαθμούς έχοντας δώσει 9 αγώνες.

Ο Φοίνικας Σύρου αγωνίστηκε και σε αυτό το ματς χωρίς τους Στερν, Πρωτοψάλτη. Χωρίς τα βασικά τους όπλα στα άκρα οι Συριανοί έπαιξαν με τους Κωστόπουλο, Ράιτς στα άκρα με τον Μήλη να παίρνει θέση στη διαγώνιο. Με άσο του Έλληνα διαγώνιο οι Συριανοί προηγήθηκαν με δύο πόντους σε ξεκίνημα του πρώτου σετ.

Με πέρασμα του Ράτκε η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους υπέρ του Φοίνικα. Ο Μίλωνας μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση του σετ (15-14) με δύο σερί άσους του Χανδρινού και επίθεση του Λάππα. Ο Κωστόπουλος έδωσε τέλος στο σερί των φιλοξενούμενων αλλά ένα λάθος του Χανδρινού και μία επίθεση του Μήλη έφεραν και πάλι τη διαφορά στους τέσσερις πόντους για το 21-17. Η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς έκλεισε το σετ (25-21) με Κωστόπουλο και Μπράουν.

Με άσο του Μάζιαρζ και μπλοκ του Δορδοκίδη ο Μίλωνας προηγήθηκε με 6-9 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Οι Συριανοί μείωσαν με σερί λάθη από Μαντέκα και Χαντ αλλά η ομάδα του Σάκη Ψάρρα πήρε και πάλι διαφορά τριών πόντων (11-14) με επίθεση του Καναδού διαγώνιου.

Με μπλοκ του Μπράουν ο Φοίνικας πλησίασε και πάλι στον πόντο αλλά ο Μίλωνας έφτασε στο 14-17 με μπλοκ του Λάππα. Με επίθεση του Χαντ η ομάδα του Σάκη Ψάρρα προηγήθηκε με 18-21 με τον Φοίνικα να μειώνει σε 20-21 με επίθεση του Μήλη και μπλοκ του Μπράουν. Με νέο μπλοκ του Καναδού κεντρικού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 22-22 με τον Μίλωνα να φτάνει στο διπλό σετ μπολ (22-24) μετά από μπλοκ του Μάζιαρζ και κατέκτησε τελικά το σετ με 25-27 με μπλοκ του Δορδοκίδη.

Ο Φοίνικας μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 7-3 με άσο του Μπράουν και μπλοκ του Παπαγγελόπουλου. Ο Μίλωνας έμεινε στο σετ με Λάππα και Χαντ.

Με μπλοκ του Φέι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-10 αλλά με άσο του Χαντ και πρώτο χρόνο του Μάζιαρζ ο Μίλωνας μείωσε σε 15-13. Η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς πήρε και πάλι διαφορά και τελικά κατέκτησε και το τρίτο σετ με 25-19 μετά από μπλοκ του Λινάρδου.

Οι Συριανοί μπήκα αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς στο τέταρτο σετ. Με τα καλά σερβίς του Ράιτς η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς έφτασε στο 4-0 με τον Σάκη Ψάρρα να καλεί τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Φοίνικα δεν άφησαν κανένα περιθώριο και έφτασαν στο 8-0 με τον Μπράουν. Η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους με τον Μίλωνα να μην μπορεί να ακολουθήσει πλέον τον ρυθμό του Φοίνικα που κατέκτησε το σετ και τη νίκη.

Τα σετ 3-1 (25-21, 25-27, 25-19, 25-9)