Πήρε το ντέρμπι η Παναχαϊκή (βαθμολογία)

Πολύ σημαντική νίκη επί ενός αντιπάλου που ήταν αήττητος μέχρι σήμερα, σημείωσε η Παναχαϊκή.

Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε 2-0 του Λεβαδειακού και μείωσε τη διαφορά από τους “πράσινους”,  ενώ είναι πλέον στο -4 από τον πρωτοπόρο Ιωνικό.

Όπως αναμενόταν, το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πατρινούς ο Χρήστος Αραβίδης, που πέτυχε και τα δύο γκολ, το πρώτο στο 51′ από τα 11 βήματα και το δεύτερο στο 70ο λεπτό, με ωραία κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι.

Το πρώτο σουτ με αξιώσεις στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 16′ και συγκεκριμένα του Μύγα, που έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 18′ και πάλι ο Λεβαδειακός στο προσκήνιο, μετά την πίεση ψηλά, έγινε το λάθος από την άμυνα της Παναχαϊκής αλλά το πλασέ του Κωστή κατέληξε στην αγκαλιά του Κολοβούρη.

Στο 31′ ο Νίκας βρέθηκε σε καλή θέση μετά την πάσα του Καραχάλιου, αλλά δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε.

Στο 42′ ωραία ατομική προσπάθεια του Πολέτο, πλάσαρε αλλά ο Κολοβούρης ήταν σε ετοιμότητα.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Τζιώρας πάσαρε παράλληλα στον Κωστή κι αυτός σούταρε τρία περίπου μέτρα δίπλα από το δοκάρι του Κολοβούρη.

Στο 51′ η Παναχαϊκή κέρδισε πέναλτι, όταν ο Γιούσης έκανε την προσποίηση μέσα στην περιοχή και ο Μύγας τον ανέτρεψε. Ο Αραβίδης ανέλαβε την εκτέλεσε και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Μετά από ανούσιο πρώτο 25λεπτο στο δεύτερο μέρος, η Παναχαϊκή πέτυχε και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Αραβίδη, ο οποίος βρέθηκε ανενόχλητος στη μεγάλη περιοχή μετά τη σέντρα του Μουστακόπουλου και με κεφαλιά “έγραψε” το 2-0.

Στο 77′ ο Μαρίνος εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Λιάγκας βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο 80′ ο Λεβαδειακός βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ όταν ο Ενομό έκανε την παράλληλα πάσα, ο Πολέτο μόνος στο ύψος του πέναλτι πλάσαρε, αλλά ο Μαρκοπουλιώτης με υπερένταση απέκρουσε σωτήρια.

Παναχαϊκή (Νίκος Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Πάνος, Αποστολόπουλος, Λαρέα, Πατάπης, Τσερούτι (59′ Μαρκοπουλιώτης), Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (88′ Κόκας), Γιούσης (88′ Μασούρας), Μπάτροβιτς (81′ Μπρους), Αραβίδης.

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Παναγιώτου (73′ Βήχος), Λιάγκας, Δημόπουλος (46′ Μεχία), Καραχάλιος, Νίκας (74′ Μαρίνος), Κωστή (46′ Ενομό), Πολέτο, Νίλι, Τζιώρας (57′ Μπιανκόνι)