Σπουδαία νίκη του Διαγόρα κόντρα στην ταλαιπωρημένη από το ταξίδι Ξάνθη (βαθμολογία)

Ένα παιχνίδι για το οποίο αποφασίστηκε σήμερα η διεξαγωγή του και τελικά έγινε με τη Ξάνθη (αλλά και τους διαιτητές) να φτάνουν μία ώρα πριν την έναρξη(!) ήταν αυτό στη Ρόδο.

Ο Διαγόρας, με γκολ του Αλάεθ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρος, πήρε το πολύ σπουδαίο τρίποντο και βρίσκεται στην τέταρτη θέση, ισόβαθμος με την Παναχαϊκή.

Από την άλλη πλευρά, η Ξάνθη (που ήταν φανερό πως της έλειψε η φρεσκάδα λόγω της ταλαιπωρίας από το ταξίδι μέσα στην ημέρα), έχασε κι άλλο έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα καθώς υποχώρησε στην 6η θέση.

Στο 20ο λεπτό ο Διαγόρας έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Ντοριβάλ έκανε το σουτ και ο Ίτσιο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 39′ ο Σανδραβέλης έκανε τη σέντρα, η κεφαλιά του Ντοριβάλ όμως πέρασε εκτός εστίας.

Στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους, ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Σανδραβέλης έκανε τη σέντρα, ο Μπαστακός έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Αλάεθ και ο μεσοεπιθετικός από την Ανδόρα πλάσαρε με το εξωτερικό για το 1-0

Στο 51′ ξανά ο Διαγόρας στο προσκήνιο, ο Κοντοχρήστος έκανε την πάσα από πλάγια, σουτ στην κίνηση από τον Ντοριβάλ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ίτσο.

Στο 59′ ο Σρόιχεν βρέθηκε σε καλή θέση από πλάγια, αλλά ο Τσέλιος βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Στο 62′ ξανά η Ξάνθη στο προσκήνιο, το πλασέ του Βέρκερ κατέληξε αουτ.

Στο 72′ η σειρά του Διαγόρα να απειλήσει, ο Σανδραβέλης σέντραρε αλλά η κεφαλιά του Αυγενικού κατέληξε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό, ο Έμπερτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Τσέλιο, αλλά ο τερματοφύλακας του Διαγόρα βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Στο 75′ ο Διαγόρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Αυγενικού εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ίτσο δεν έκανε καλή έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Ρουγκάλα που δεν μπόρεσε να τελειώσει από κοντά τη φάση.

Η τελευταία φάση στο ματς καταγράφηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τάσος Παπάζογλου έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Κωστούλας, Κοντοχρήστος, Αθανασίου, Ντοριβάλ (73′ Σελινιωτάκης), Λινάρδος (68′ Αυγενικού), Κονέ (46′ Αλάεθ), Σμυρλής (89′ Κάκκο), Μπαστακός (89′ Μανωλάκης).

Ξάνθη (Τόνι Πόποβιτς): Ίτσο, Παπάζογλου Τ., Βέρκερ, Σρόιχεν (66′ Τάτος), Έμπερτ, Παντελιάδης (58′ Κέβιν Γκαρσία), Σιατραβάνης (80′ Μυστακίδης), Τεσίγια (66′ Ντίνας), Στάθης, Βόλτερς (58′ Καπνίδης), Θυμιάνης.