Με μόλις 53 πόντους, δεν μπορούσε να ζητήσει κάτι περισσότερο στην Τουρκία ο Ολυμπιακός

Η Εφές ήταν σαρωτική και νίκησε εντός έδρας τον Ολυμπιακό με 76-53, με τους ερυθρολεύκους να επιβεβαιώνουν πως καμία ομάδα δεν κερδίζει με ένα καλό δεκάλεπτο στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε φοβερός στα πρώτα 10′ κόντρα στην Εφές, πήρε προβάδισα με 11-26, όμως μετά από ένα 32-8 στη δεύτερη περίοδο, βρέθηκε στο -18 στ0 26′, για να γνωρίσει τελικά την ήττα με 76-53, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Λαρεντζάκης και γενικά όλη η ομάδα του λειτούργησαν εξαιρετικά στην εκκίνηση του ματς, όμως στην συνέχεια παραδόθηκαν στην ανωτερότητα των Τούρκων και του Λάρκιν που έκαναν επιθετικά ό,τι ήθελαν στο παρκέ, φτάνοντας πλέον τις 5 σερί ήττες.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός πέτυχε την τρίτη χειρότερη επιθετικά επίδοσή του στην διοργάνωση, έχοντας μόλις 53 πόντους (2x 51 και 52), σκοράροντας μονοψήφιο αριθμό πόντων σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, έχοντας 27 πόντους από το 10′, παρά τους 26 στα πρώτα 10′!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές μετρούν 14-10, ενώ οι Πειραιώτες έμειναν στις 11 νίκες και 14 ήττες. Με αυτή την ήττα, ο Ολυμπιακός παραμένει για 798 ημέρες δίχως νίκη κόντρα στην Εφές, μετρώντας 0/4 από τις 13/12/18 και έπειτα, με τις δύο ομάδες να είναι πια στο 21-21 σε επίπεδο Ευρωλίγκας (2001-).

Για την 26η αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από την Φενέρ (26/2, 19:45), ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (25/2, 21:00).