Στην 9η θέση ο ΠΑΣ Γιάννινα, 1-0 τον ΟΦΗ (βαθμολογία)

Στην 9η θέση ο ΠΑΣ Γιάννινα, που κέρδισε τον ΟΦΗ και έφτασε τις 6 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Το γκολ του Παμλίδη στο 4ο λεπτό ήταν αρκετό τελικά για τον Άγιαξ της Ηπείρου, που κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και αποκτά προβάδισμα ενόψει των play out.

Από την άλλη πλευρά, ο ΟΦΗ γνώρισε την 7η σερί ήττα, που τον…καθηλώνει στην 11η θέση της Super League.

O ΠΑΣ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αφού μόλις στο 4ο λεπτό προηγήθηκε με την κεφαλιά του Παμλίδη και αυτόματα μετέφερε ακόμα περισσότερο άγχος στην πλευρά του ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι έχοντας πλέον και την ψυχολογία με το μέρος τους δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές με τους Καρτάλη και Λεο στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, χωρίς να καταφέρουν ωστόσο να φτάσουν σε δεύτερο τέρμα.

Στην συνέχεια ο ΟΦΗ βρήκε και αυτός κάποιες καλές στιγμές κυρίως με τους Διαμαντή και Στάικο μετά από εκτελέσεις κόρνερ χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο σκορ με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν καταφέρε να δημιουργήσει κάποια πολύ σημαντική στιγμή, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν, πήραν την κατοχή της μπάλας και ήθελαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να πιέσουν αισθητά την εστία του Λοντίγκιν.

Ο ΠΑΣ είχε δώσει χώρο με σύμμαχο πάντα το γκολ του Παμλίδη από το 4ο λεπτό και ψάχνοντας την ευκαιρία να αιφνιδιάσει σε κάποια αντεπίθεση την ώρα που οι Κρητικοί θα έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης.

Λίγες οι καλές στιγμές και από τις δύο ομάδες, για τους γηπεδούχους απείλησε ο Ελευθεριάδης και ο Κάστρο ενώ στην πλευρά των φιλοξενούμενων και πάλι ο Διαμαντής προσπάθησε να σκοράρει χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ο ΠΑΣ τελικά επικράτησε με το γκολ του Παμλίδη, μια νίκη που ήρθε μετά από έξι ανεπιτυχή αποτελέσματα και ανέβασε την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη στους 24 βαθμούς την ώρα που οι Κρητικοί παρέμειναν στους 19 και γνώρισαν 7η συνεχόμενη ήττα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης) : Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Ντομίνγκες, Κάστρο, Ελευθεριάδης (89′ Πήλιος), Παμλίδης (60′ Μπρένερ), Καρτάλης (60′ Κριζμάν), Λεό (78′ Λιάσος)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος) : Σωτηρίου, Κοροβέσης (64′ Λυμπεράκης), Ουές, Γιαννούλης, Διαμαντής, Νέιρα (15′ λ.τ. Νέιρα), Στάικος, Ντε Γκουζμάν (69′ Φερέιρα), Γρίβας (69′ Μπαλογιάννης), Στάρτζεον, Καστάνιος