Νίκη στην παράταση για τον ΠΑΟΚ στην έδρα της Λάρισας (βαθμολογία)

Όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρο έτσι και αυτό του δευτέρου χρειάστηκαν τα τελευταία δευτερόλεπτα ώστε να αναδειχθεί ο νικητής στην αναμέτρηση της Λάρισας με τον ΠΑΟΚ. Αυτή τη φορά… χαμογέλασε η ομάδα της Θεσσαλονίκης καθώς νίκησε με 91-88 στην παράταση για τη 15η αγωνιστικής της Basket League.

Ο «δικέφαλος» που βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αστόχησε στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου, βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-7. ο Τέρνερ με 18 πόντους, ο Κάρτερ με 17 πόντους και ο Γκρίφιν με 13 πόντους και 11 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές.

Από την πλευρά του οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 4-11 παραμένοντας στη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Σμιθ ήταν εντυπωσιακός με 27 πόντους ενώ ο Ρας είχε 16 και ο Μπράουν 13.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα ρυθμό πίσω από τα 6,75 μέτρα. Με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα και με τον Μπράντον Ρας να έχει 11 πόντους οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με 17-9 στο 6′. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Μαργαρίτη σε 19-14 δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου όμως η Λάρισα έτρεξε ως το τέλος του δεκαλέπτου σερί 7-0 και προηγήθηκε με 26-14.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να βάλει το δικό του ρυθμό στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη με επιμέρους σκορ 3-11 ροκάνισαν τη διαφορά με τον Κονατέ να μειώνει σε 29-25 στο 14′. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ και στο 19′ τρέχοντας σερί 6-0 έφεραν το παιχνίδι στον πόντο με τον Κακλαμανάκη να μειώνει σε 38-37. Ωστόσο η Λάρισα που δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα, ολοκλήρωση το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα με 43-38.

Ο Κάρτερ με έξι δικούς του διαδοχικούς πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ολοκλήρωσε την ανατροπή για τον ΠΑΟΚ δίνοντάς του προβάδισμα με 44-43. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ με σερί πόντους του Σμιθ, ενώ ο ο Μπράουν διαμόρφωσε το 51-46 στο 25′. Ο ΠΑΟΚ λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0 προσπερνώντας με 56-55, αλλά ο Γουόσπουν έκανε το 57-56 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Τέρνερ σημείωσε επτά πόντους σε λιγότερο από τρία λεπτά και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα και να χτίσει μία μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων (63-67). Ο Λαβ με δικούς του πόντους κράτησε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (67-71) ενώ οι Κονατέ ένα το 72-75 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος. Ο Σμιθ με δύο τρίποντα ισοφάρισε ισάριθμες φορές, κάνοντας το 78-78 που ήταν και το σκορ της κανονικής περιόδου, καθώς ο Λοβ αστόχησε στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Στο ξεκίνημα της παράταση η Λάρισα πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (84-79) ενώ στα μέσα του εξτρά πενταλέπτου προηγήθηκε με 86-80. Τέρνερ και Γκρίφιν όμως έχτισαν σερί 9-0 για τον ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 89-86 στα 19” για το τέλος. Ο Σμιθ μείωσε με βολές σε 88-89, ενώ από την άλλη πλευρά ο Λοβ είχε επίσης 2/2 βολές για το 88-91. Στην τελευταία κατοχή των γηπεδούχων ο Παπαδάκης έκανε λάθος, ο χρόνος τελείωσε και ο ΠΑΟΚ έφυγε από τη Λάρισα με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78, 88-91.