Ξανά στην τρίτη θέση ο Λεβαδειακός, 2-1 τη Δόξα (βαθμολογία)

Στο ντεμπούτο του Τζουζέπε Σανίνο στον πάγκο του, ο Λεβαδειακός επικράτησε με 2-1 της Δόξας Δράμας και επέστρεψε στην τρίτη θέση της Super League 2.

Σε ένα “γεμάτο” παιχνίδι με πολλές φάσεις στις δύο εστίες (οι περισσότερες αριθμητικά για τους “πράσινους”), με τρία γκολ όλα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός πήρε αυτό που ήθελε και παραμένει στους διεκδικητές του τίτλου.

Νίλι και Μπιανκόνι πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, με τον Μενσά να μειώνει στο τέλος με ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση τέρμα.

Η πρώτη επίσκεψη με αξιώσεις στα καρέ της Δόξας στο 13ο λεπτό, όταν ο Βήχος έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε παράλληλα από το τέρμα με τους Συμελίδη και Μυτίδη να μη μπορούν να τη σπρώξουν στα δίχτυα.

Στο 35′ ο Δημόπουλος έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, είδε οτι ο Στεφανάκος ήταν μακριά από την εστία του, έκανε τη λόμπα και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στο αριστερό “Γ” της εστίας, ο Στεφανάκος έκανε πίσω βήματα και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Τρία λεπτά αργότερα απείλησε και πάλι ο Λεβαδειακός, όταν ο Νίκας μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων, έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Μυτίδης έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος, ο Μεχία εκτέλεσε το φάουλ, ο Μυτίδης έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά ο Στεφανάκος μπλόκαρε.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο δραστήριος Μυτίδης κινήθηκε από πλάγια στη μεγάλη περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 53′ μια καλή στιγμή για τη Δόξα όταν ο Παπαργυρίου έκανε επικίνδυνη σέντρα από αριστερά αλλά πρόλαβαν και έδιωξαν οι αμυντικοί προ του Σαμπανίδη.

Η υπεροχή του Λεβαδειακού καρποφόρησε στο 67′ όταν ο Νίκας έκανε την κίνηση από αριστερά, η μπάλα κατέληξε στον Νίλι μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος ελίχθηκε ωραία και με σουτ άνοιξε το σκορ για τους “πράσινους”.

Στο 70′ η Δόξα απείλησε με ισοφάριση όταν ο Τάσιος έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Δημόπουλος πρόλαβε να απομακρύνει πριν η μπάλα φτάσει στον Σαμπανίδη.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Βήχος έκανε την σέντρα, από το ύψος της περιοχής ο Μπιανκόνι έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Στεφανάκος βρέθηκε σε ετοιμότητα και μπλόκαρε!

Στο 83′ η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Μετά από την εκτέλεση του φάουλ από αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Μενσά στο ύψος της περιοχής, αυτός έπιασε το πολύ δυνατό σουτ, η μπάλα μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως, ο Λεβαδειακούς “καθάρισε” ουσιαστικά τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι, όταν ο Πολέτο πάσαρε στον Μπιανκόνι, ο οποίος βρήκε απέναντι από τον Στεφανάκο και με ψύχραιμο πλασέ “έγραψε” το 2-0.

Στο 89′ η Δόξα μπήκε ξανά στο ματς, όταν ο Μενσά πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να κταλήγει στο αριστερό “Γ” της εστίας.

Η τελευταία φάση στο ματς σημειώθηκε στις καθυστερήσεις. Ο Μπιανκόνι έκανε την παράλληλη πάσα αριστερά στον Ενομό, αυτός από το ύψος της περιοχής γύρισε το σώμα του και έπιασε το πλασέ με το δεξί, ο Στεφανάκος μπλόκαρε.

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο) : Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος, Βήχος (78′ Παναγιώτου), Τσάπρας, Καραχάλιος, Νίκας, Μεχία, Νίλι (86′ Τζημόπουλος), Μαρίνος (78′ Πολέτο), Συμελίδης (66′ Ενομό), Μυτίδης (66′ Μπιανκόνι).

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης) : Στεφανάκος, Παρασκευάς, Παπαργυρίου, Σπυρόπουλος, Κουκόλης, Χάμοντ (86′ Κόντος), Μαρινάκης (79′ Παπαιωάννου), Τάσιος (87′ Πινδώνης), Μπελεβώνης, Μπαράνκο (66′ Κουτσιανικούλης), Σαμπανίδης (79′ Μενσά).