Πήρε από το…χεράκι τους Bucks ο Giannis στο 105-100 κόντρα στους Clippers (vids)

Με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν τους Λος Άντζελες Κλίπερς με 105-100.

Αυτή η νίκη βοήθησε τα «ελάφια» να πανηγυρίσουν για πέμπτη διαδοχική αναμέτρηση και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 21-13, παραμένοντας στην τρίτη θέση της Ανατολής. Την ίδια ώρα οι ηττημένοι «έπεσαν» στο 24-12 και είναι δεύτεροι στη Δύση πίσω από τους φοβερούς Γιούτα Τζαζ.

Ο «Greek Freak» ήταν ο άνθρωπος ο οποίος έκρινε τον αγώνα σκοράροντας 36 πόντους εκ των οποίων τους 17 στην τελευταία καθοριστική περίοδο. Παράλληλα στην πολύπλευρη εμφάνισή του πρόσθεσε 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 τάπες.

Από την πλευρά της ομάδας του Τάιρον Λου ο Καουάι Λέοναρντ σημείωσε 25 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να αποφύγει την ήττα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στα 48 λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 100-96 τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως ακολούθησε σερί 9-0 των γηπεδούχων οι οποίοι έφτασαν στην τελική επικράτηση με 105-100.