Νίκη για τον ΠΑΟΚ στο εξ αναβολής, 3-1 τον Φίλιππο Βέροιας (βαθμολογία)

Στην εξ’ αναβολής 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena το βράδυ της Παρασκευής 5 Μαρτίου 2021 τον Φίλιππο Βέροιας, του οποίου και επικράτησε με 3-1 σετ.

Στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Τερζή, Άγκανιτς, Σωτηρίου, Κουμεντάκη, Τακουρίδη, Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη πορεύτηκε ισόπαλος με τον φιλοξενούμενο Φίλιππο μέχρι το 11-11. Ύστερα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και βα βρεθεί στο +4 και το 17-13. Ο Δικέφαλος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του, κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-22, κάνοντας το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν δυνατά και σταδιακά έφτιαξαν μια διαφορά πέντε πόντων, 7-2. Ακολούθησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων όταν το παιχνίδι του Δικεφάλου άρχισε να «μουδιάζει» και το παιχνίδι ήρθε στην ισοπαλία 12-12, με τις δύο ομάδες να πορεύονται έτσι, μέχρι και το 18-18. Στους τελευταίους πόντους του σετ ο Φίλιππος είχε περισσότερες και σωστές λύσεις, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 1-1 σετ, κερδίζοντας με 22-25.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς +3 διαφορά με 5-8 με τον Δικέφαλο να αντεπιτίθεται και να παίρνει προβάδισμα με 11-10. Από ‘κει και πέρα ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό, έφτιαξε διαφορά 5 πόντων με 20-15, και τελικά κέρδισε το σετ με 25-21, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 0-4 με του «ασπρόμαυρους» να ισοφαρίζουν σε 6-6 και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 11-10 μετά από κόκκινη του Τζιουμάκα για έντονη διαμαρτυρία. Στην συνέχεια ο Δικέφαλος ήταν καταιγιστικός και δεν έδωσε περιθώριο στον αντίπαλό του να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση, παίρνοντας το σετ με 25-16 και την νίκη με 3-1.

Εν κατακλείδι, ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη στο πρώτο παιχνίδι του Νίκολα Ματιάσεβιτς στο «Παλατάκι» και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, πάνω στα οποία θα δουλέψει για να βελτιώσει την βαθμολογική του θέση.