Με Ναϊγκολάν στο 90+6′ ο βαθμός της Κάλιαρι! (βαθμολογία)

Το καλύτερο για το φινάλε κρατούσε η αναμέτρηση στο Luigi Ferraris, που μέχρι το 78′ το ματς ήταν στο 1-0 υπέρ της Κάλιαρι.

Ο Ζοάο Πέδρο είχε δώσει το προβάδισμα στους νησιώτες, οι οποίοι κρατούσαν μια υπερπολύτιμη νίκη, ωστόσο οι Γενοβέζοι βρήκαν τον τρόπο μέσα σε δύο λεπτά, όχι μόνο να ισοφαρίσουν αλλά να πάρουν το προβάδισμα.

Στο 78′ ο Μπερεζίνσκι ισοφάρισε μετά την ασίστ του Ραμίρεζ και δυο λεπτά αργότερα ο Γκαμπιαντίνι ήταν αυτός που μετά την πάσα “πάρε-βάλε” από τον Κουαλιαρέλα, έβαλε τους “μπλε” μπροστά στο σκορ.

Την τελευταία λέξη όμως στο ματς την είπε ο Ράτζα Ναϊγκολάν, ο οποίος στο 90+6′ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα!

Σαμπντόρια (Κλαούντιο Ρανιέρι) : Αουντέρο, Αουγκέλο (46′ Ραμίρεζ), Μπερεζίνσκι, Κόλεϊ, Φεράρι, Γιάνκτο, Καντρέβα (88′ Γιοσίντα), Έκνταλ (63′ Θόρσμπι), Αντριέν Σίλβα, Μπαλντέ (63′ Γκαμπιαντίνι), Κουαλιαρέλα (88′ Ντάμσγκααρντ)

Κάλιαρι (Λεονάρντο Σέμπλιτσι) : Κράνιο, Ρουγκάνι (87′ Καλαμπρέσι), Καπιτέλι, Γοδίν, Λυκογιάννης (90+1′ Τσέρι), Ναντέζ, Ντάνκαν, Μαρίν (87′ Περέιρο), Ναϊγκολάν, Παβολέτι, Πέδρο (75′ Σιμεόνε)