Μεγάλο διπλό του Διαγόρα στην Πάτρα! (βαθμολογία)

Το…τρένο που λέγεται Διαγόρας δεν έκανε στάση ούτε στην Αγυιά!

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη “τρελαίνει κόσμο” και στη Super League 2, καθώς μετά από 13 αγώνες φιγουράρει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας απολογισμό 7 νίκες, 5 ισοπαλίες και μία ήττα.

Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα σημείωσε ένας πρώην “κοκκινόμαυρος” και συγκεκριμένα ο Παναγιώτης Λινάρδος, ο οποίος στο 31ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντοριβάλ και όπως αποδείχτηκε, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Πρώτη καλή στιγμή στο 11ο λεπτό για τους γηπεδούχους, όταν ο Αποστολόπουλος έκανε τη σέντρα, ο Μπάτροβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Τσέλιος δεν αιφνιδιάστηκε.

Στην πρώτη καλή στιγμή του Διαγόρα στο ματς ήρθε το γκολ. Ο Ντοριβάλ βγήκε ωραία στην κόντρα από δεξιά, έκανε τη σέντρα “ξυράφι” στην αντίπαλη άμυνα και ο επερχόμενος Λινάρδος άνοιξε το σκορ για τους νησιώτες. Το γκολ δεν το πανηγύρισε, ως πρώην παίκτης της Παναχαϊκής.

Στο 36′ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Σταμόπουλος έκανε την παράλληλη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Ανάκογλου αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ψηλά άουτ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι Πατρινοί άγγιξαν το 1-1 όταν ο Μπάτροβιτς επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου.

Στο 57′ ήταν η σειρά του Διαγόρα να απειλήσει, ο Αλάεθ δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Κολοβούρης ήταν σε ετοιμότητα.

Μέσα σε δύο λεπτά (65′-67′) η Παναχαϊκή είχε δύο καλά σουτ με αξιώσεις που πέρασαν ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Τσέλιου, αρχικά με τον Μπρους και στη συνέχεια με τον Μπάτροβιτς.

Στο 71′ ξανά ο Μπάτροβιτς απειλεί από μακριά, αυτή τη φορά ο Τσέλιος πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα.

Στο 80′ ο Διαγόρας έφτασε κοντά στο 2-0, όταν ο Λινάρδος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά ο Κολοβούρης απέκρουσε σωτήρια.

Στα τελευταία 15 λεπτά, οι νησιώτες κράτησαν το υπέρ τους σκορ και με τη σπουδαία επιτυχία τους, ανέβηκαν στη δεύτερη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τον Εργοτέλη.

Παναχαϊκή (Χρήστος Παρασκευόπουλος) : Κολοβούρης, Αποστολόπουλος (85′ Παπαδόπουλος), Μασούρας (59′ Τσερούτι), Πλιάτσικας, Πατάπης, Σταμόπουλος, Μπρους, Ανάκογλου, Μπάτροβιτς, Γιούσης (85′ Λαρέα), Μουστακόπουλος (70′ Κουσκουνάς).

Διαγόρας Ρόδου (Σάκης Θεοδοσιάδης) : Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Κωστούλας, Σεληνιωτάκης (63′ Αθανασίου), Ντοριβάλ (85 Σμυρλής), Λινάρδος, Αλάεθ (85′ Κάκκο), Μπαστακός (76′ Κονέ), Μασούρας, Γεωργίου (76′ Αυγενικού).