Τρελό και…παλαβό το ματς στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά! (βαθμολογία)

Απίστευτο ματς στην Τούμπα, όπου ο Άρης βρισκόταν μπροστά στο σκορ με δύο γκολ διαφορά και από το 87′ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, δέχτηκε την ισοφάριση!

Σε ένα παιχνίδι που οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν άριστα αυτό που ξέρουν να κάνουν φέτος, δηλαδή να κλείνουν τους χώρους προς τα καρέ αλλά και να βρίσκουν το δρόμο προς το γκολ, ο ΠΑΟΚ βρήκε…πορτοφόλι στο τέλος και πήρε έναν ανέλπιστο βαθμό.

Ωστόσο, ο Άρης παρουσιάστηκε άκρως διαβασμένος, έκλεισε καλά τους χώρους, κόντρα σε έναν ΠΑΟΚ που ήταν νωθρός για 85′ λεπτά και δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση πως “καιγόταν” για τη νίκη.

Ο Ίνγκασον στο 87′ και ο Βιερίνια με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσαν τον βαθμό στον ΠΑΟΚ, απαντώντας στα γκολ των Μπερτόλιο (26′) και Μάνου στο 69′.

Ο Άρης ήταν αυτός που μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πιο… ζωηρός και στο 17ο λεπτό είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Γκάμα να πιάνει ένα σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Ζίβκοβιτς σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Η πρώτη υποψία φάσης για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 25΄ με τον Αντίγια Ζίβκοβιτς να δοκιμάζει ένα σουτ από πολύ μακριά, με τον Μπουσέ να μην έχει κανένα πρόβλημα. Ότι δεν κατάφερε ο Γκάμα, το κατάφερε ο Μπερτόλιο στο 26ο λεπτό που άνοιξε το σκορ για τον Άρη. Ο Γκάμα έκανε αρχικά ένα δυνατό σουτ από μακριά, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε, με τον Μαντσίνι που ήταν στα όρια του οφσάιντ να παίρνει το ριμπάουντ, σερβίροντας έτοιμο γκολ στον Αργεντινό που έγραψε το 0-1.

Ο Δικέφαλος βρισκόταν με την… πλάτη στον τοίχο και προσπάθησε να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας με κάποια σουτ τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τους «κιτρινόμαυρους».

Στο 33΄ ήρθε και η μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σβαμπ να γυρίζει στον Κρμέντσικ που μπροστά από το τέρμα με γυριστό σουτ έστειλε ψηλά άουτ τη μπάλα. Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν πολύ καλά τους χώρους, ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία, απειλώντας ξανά στο 38’ με κεφαλιά του Βαρέλα που πέρασε άουτ.

Ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον Σβιντέρσκι στη θέση του Καγκάβα, γνωρίζοντας πως βρίσκεται με την πλάτη στον… τοίχο και παίζοντας με δύο στην κορυφή.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας με καλό σουτ του Ουάρντα στο 48′, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς πήγε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση η οποία πέρασε λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη συντριπτική κατοχή, όπως ο Άρης ήταν εκπληκτικά στημένος αμυντικά και μάλιστα στο 69′ στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος έκανε το 0-2. Ο Γκάμα και πάλι έκανε το αρχικό σουτ, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε με τον Μάνο να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα σε κενή εστία.

Ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε, με τους «κιτρινόμαυρους» να χάνουν νέα τεράστια ευκαιρία στο 82′ με τον Μάνο να σουτάρει και τον Βιεϊρίνια να σώζει την ομάδα του από σίγουρο γκολ.

Ο Δικέφαλος μείωσε στο σκορ με τον Ίνγκασον να γίνεται αποδέκτης μίας κεφαλιάς του Κρμέντσικ και να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα για το 1-2. Το ματς πήρε «φωτιά», με τον Ισλανδό αμυντικό του ΠΑΟΚ να κερδίζει πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Βιεϊρίνια να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να φέρνει στα ίσια το ματς.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία) : Ζίφκοβιτς, Βιερίνια, Ροντρίγκο (80′ Μπάμπα), Ίνγκασον, Βαρέλα, Σβαμπ (80′ Ελ Καντουρί), Τσιγγάρας, Ουάρντα, Ζίφκοβιτς Α., Καγκάβα (46′ Σφιντέρσκι), Κρμέντσικ

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Μπουσέ, Σάκιτς, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα (86′ Μπεναλουάν), Τζέγκο, Γκάμα (72′ Κάτσε), Μπρούνο (55′ Μάνος), Μπερτόλιο (72′ Σάντε Σίλβα), Μαντσίνι (86′ Γκάνεα)