Χάαλαντ χωρίς…οίκτο, οδήγησε τη Ντόρτμουντ στην πρόκριση!

Το 3-2 του πρώτου ματς έδινε σαφές προβάδισμα στη Ντόρτμουντ κι αυτό αποδείχτηκε στον επαναληπτικό του Signal Iduna Park.

Οι “κιτρινόμαυροι” αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2 με τη Σεβίλλη και θα αγωνιστούν στα προημιτελικά του Champions League, “ομορφαίνοντας” έτσι τη φετινή χρονιά μετά τη μέτρια πορεία στη Bundesliga.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ χρίστηκε ξανά σκόρερ, δίνοντας το προβάδισμα στο 35ο λεπτό, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στο 49′ η Μπορούσια σκόραρε ξανά με τον Νορβηγό αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR, όμως ο πρώτος σκόρερ της ομάδας βρήκε ξανά δίχτυα πέντε λεπτά αργότερα, ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Μάλιστα λίγο πριν είχε αστοχήσει από τα 11 βήματα, με τον Μπόνο να αποκρούει στη γωνία του!

Η Σεβίλλη μείωσε στο 68′ με πέναλτι του Εν-Νεσίρι και ισοφάρισε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ξανά με τον ίδιο παίκτη, όμως δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για να πετύχει ένα ακόμη γκολ που θα οδηγούσε το ματς στην παράταση.

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς) : Χιτζ, Σουλτς (89′ Ζαγκαντού), Μόρεϊ (90+5′ Μουνιέ), Χούμελς, Καν, Νταχούντ, Μπέλινγκχαμ, Ντιλέινι, Ρόις, Αζάρ (67′ Πάσλακ), Χάαλαντ

Σεβίλλη (Ζουλέν Λοπετέγκι) : Μπόνο, Ακούνια, Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Όσκαρ Ροντρίγκεθ (79′ Τόρες), Τζόρνταν (60′ Αλεχάντρο Γκόμεθ), Φερνάντο (86′ Ράκιτιτς), Οκάμπος (60′ Ντε Γιονγκ), Σούσο (86′ Ελ Χαντάντι), Εν-Νεσίρι