Με εμφάνιση κυριαρχίας ο Άρης πέρασε από το Ιβανώφειο (βαθμολογία)

Μετά τη νίκη του περασμένου Σαββάτου επί της Λάρισας, ο Άρης σημείωσε μία ακόμη σημαντική νίκη στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή με 76-54, μέσα από την καλύτερη, ίσως, φετινή εμφάνιση του.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλά διαβασμένοι και υποχρέωσαν τον Ηρακλή σε μία εμφάνιση που δεν του επέτρεψε, επί της ουσίας, να μπει σε κανένα σημείο του αγώνα, στη διεκδίκηση της νίκης. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 6-10 τους «κυανόλευκους» αλλά έχουν το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας αφού τους νίκησαν δύο φορές.

Ήταν ένα μονόπλευρο παιχνίδι αφού ο Άρης ήταν εμφανώς καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και έκανε κυριάρχησε ολοκληρωτικά στην τρίτη περίοδο, στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 21-5, για να στείλει τη διαφορά σε επίπεδα από τα οποία δεν μπορούσε να επιστρέψει ο Ηρακλής που βρέθηκε σε κακή μέρα. Ο Άρης εκτέλεσε πολύ καλύτερα από το τρίποντο (39% έναντι 22% του Ηρακλή), είχε περισσότερα ριμπάουντ (39 έναντι 33) και λιγότερα λάθη (14 έναντι 18).

Με καλή άμυνα και ανάλογες επιλογές στην επίθεση του, ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο στην πρώτη περίοδο. Προηγήθηκε με 12-5 στο 4′ και 20-10 στο 8′, αφού εκμεταλλεύτηκε και την αδυναμία του Ηρακλή να βρει ρυθμό. Οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ από το 5:40 ως την τελευταία κατοχή της περιόδου όταν σκόραραν με τον Ίμπανκς, για το 13-20 της πρώτης περιόδου. Ο Ηρακλής έκλεισε το δεκάλεπτο με 5/17 σουτ έναντι των 7/14 του Άρη αλλά η μεγαλύτερη διαφορά ήταν τα ριμπάουντ (4-13).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στη δεύτερη περίοδο, κυρίως χάρη στην καλή αμυντική λειτουργία τους. Ο Ηρακλής είχε 17 πόντους στα πρώτα 14 αγωνιστικά λεπτά και η διαφορά ήταν σε διψήφια επίπεδα (17-27). Σε εκείνο το σημείο ο Θανάσης Σκουρτόπουλος επιστράτευσε ένα ζον-πρες που έκανε πιο δύσκολη τη δουλειά του Άρη στην επίθεση όμως η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (22-31 στο 18′). Ο Άρης βρέθηκε και στο +12 λίγο πριν το τέλος (26-38), πριν προκύψει το 29-38 του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 10 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ έναντι δύο του Ηρακλή.

Η εκκίνηση δεύτερου ημιχρόνου έκανε ακόμη πιο ξεκάθαρη την κυριαρχία του Άρη. Ο Ηρακλής έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 6,5 λεπτά και ο Άρης εκτόξευσε τη διαφορά στους 21 (29-50) και στο 28′, 25 πόντοι χώριζαν τους δύο αντιπάλους (32-57). Στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν προφανές ότι η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη θα έφευγε με τη νίκη από το Ιβανώφειο (34-59).

Ο Ηρακλής μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα 8-0 (42-59 στο 33′) όμως ο Άρης δεν αισθάνθηκε την πίεση του αντιπάλου του αφού γρήγορα έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 (42-68 στο 35′) για να σβήσει κάθε πιθανότητα επιστροφής των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-38, 34-59, 54-76.