Μεγάλο “διπλό” με ανατροπή στις καθυστερήσεις για τον Ιωνικό (βαθμολογία)

Ένα απίστευτο ματς διεξήχθη σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων!

Ο ΑΟΤ προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο κόντρα στον Ιωνικό και έδειξε πως μπορούσε να αποσπάσει τρεις πολύτιμους βαθμούς, όμως η ομάδα της Νίκαιας μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και με τρία γκολ (τα δύο στις καθυστερήσεις) πήρε τη σπουδαία νίκη που τη φέρνει στην τέταρτη θέση της Super League 2, τρεις βαθμούς από την κορυφή.

Ριζογιάννης και Σκόνδρας είχαν βάλει τα Τρίκαλα σε θέση οδηγού, με τον Ιωνικό να πετυχαίνει τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ρόλε, Μάναλη και Κάστρο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 7ο λεπτό, όταν ο Ελευθεριάδης βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, έπιασε το μονοκόμματο σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ιωνικού να απειλήσει, όταν το σουτ του Ρόλε κατέληξε ένα μέτρο δίπλα από το δοκάρι του Γιακουμή.

Στο 16′ ο ΑΟΤ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Παπαγεωργίου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής και ο Γκίνης τον ανέτρεψε. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Ριζογιάννης ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Νικαιώτες, στο 27′ ο Πέλκας σούταρε, η μπάλα έφτασε στον Ελευθεριάδη, αυτός βρήκε τον Σκόνδρα κι αυτός πλάσαρε από κοντά για το 2-0.

Ακολούθησε ένα μισάωρο καθαρού αγώνα χωρίς σημαντικές ευκαιρίες, για να φτάσουμε στο 63′ όταν ο Ιωνικός μείωσε το σκορ με μακρινό σουτ του Ρόλε (2-1).

Ο ανεβασμένος στο δεύτερο ημίχρονο Ιωνικός είχε μια ακόμη καλή στιγμή στο 70′ όταν ο Σινγκ έκανε τη σέντρα, ο Μάναλης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 73′ ο Σταματής απείλησε για τον ΑΟΤ, όταν το πλασέ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Γκίνης.

Το γκολ που έψαχνε ο Ιωνικός ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν ο νεοεισελθόντας Κουϊρουκίδης έκανε τη σέντρα, ο δραστήριος Μάναλης έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Ο εξαιρετικός Ιωνικός όμως δεν είπε την τελευταία του λέξη στο ματς καθώς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο MVP Κάστρο με κοντινή προβολή έκανε τη μεγάλη ανατροπή και έδωσε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του!

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης) : Γιακουμής, Διαμαντόπουλος, Πιαστόπουλος, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας (71′ Νατέρ), Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης (58′ Χατζηκωνσταντίνου), Κεχαγιάς (40′ λ.τ. Ζώγκος), Πέλκας (58′ Σταματής), Ευθυμίου (71′ Ντιαλόσι)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Γκίνης, Μουστάκης (84′ Κουϊρουκίδης), Παπαγεωργίου (46′ Σινγκ), Φαζός, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (46′ Νιάσε), Ματσούκας (67′ Μάναλης), Μουμίν (67′ Πογοσιάν), Ρόλε, Πλατέλλας, Κάστρο