Νικήτρια η ΑΕΚ στην Θεσσαλονίκη με buzzer beater του Λάνγκφορντ (βαθμολογία)

Με buzzer beater του Κιθ Λάνγκφορντ (δείτε ΕΔΩ) στο τέλος της παράτασης η ΑΕΚ πήρε τους δύο βαθμούς στο συγκλονιστικό ντέρμπι των «Δικέφαλων» με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη (87-85, κ.α. 74-74) με το οποίο άρχισε η 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Με 18’’ να απομένουν για την λήξη του έξτρα πενταλέπτου ο Ζερμέιν Λοβ είχε ισοφαρίσει σε 85-85 για τους γηπεδούχους.

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όταν κατάφερε να επιστρέψει από το -8 (71-63) του 36’ και με δύο τρίποντα του Τζος Κάρτερ και δύο καλάθια του Λοβ να προσπεράσει με 74-71 με 43’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου και ύστερα από επιμέρους σκορ 11-0.

Στην επίθεση της ΑΕΚ, ωστόσο, ο Ντάριλ Μέικον με τρίποντο ισοφάρισε (74-74), ενώ το σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα από την γωνία του Μπο Μπιτς ήταν άστοχο με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 52-57, 74-74 (κ.α.), 85-87.