Η Αρμίνια “έκλεισε” το σπίτι της Λεβερκούζεν! (βαθμολογία)

Με μια μεγάλη έκπληξη άνοιξε η αυλαία των αναμετρήσεων της Κυριακής, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η Αρμίνια Μπίλεφελντ, που παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λεβερκούζεν και έκανε σημαντικό βήμα για τον φετινό της στόχο, την ώρα που οι “ασπιρίνες” καθηλώνονται στην 6η θέση και κινδυνεύουν να μείνουν εκτός Ευρώπης μετά από αρκετά χρόνια.

Ο Ρίτσου Ντόαν έκανε το 0-1 στο 17ο λεπτό, επιφέροντας ψυχρολουσία στο BayArena, η οποία έγινε ακόμη πιο έντονη με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, μετά το γκολ του Οκουγκάβα που έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Αρμίνια.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 85′ με τον Πέτερ Σικ αλλά στα δέκα λεπτά που παίχτηκαν μέχρι το τέλος, δεν κατόρθωσαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

Λεβερκούζεν (Πέτερ Μποζ) : Γκριλ, Βέντελ, Φρίμπονγκ, Ταπσοντά, Τα, Ντεμιρμπάι (46′ Αλάριο), Αμίρι, Αρανγκουίθ, Γκρέι (46′ Μπέιλι), Ντιαμπί (65′ Βιρτζ), Σικ

Αρμίνια Μπίλεφελντ (Φρανκ Κράμερ) : Ορτέγκα, Λουκόκι (76′ Βογκλσάμερ), Μπρένερ, Νίλσον, Πάιπερ, Οκουγκάβα (81′ Κούνζε), Γεμπάουερ (88′ Φαν ντερ Χουρν), Μάιερ, Πρίετλ, Ντόαν (88′ Κόρντοβα), Κλος (81′ Σίπλοκ)