Άνετη νίκη και -4 από την Ατλέτικο η Μπαρτσελόνα (βαθμολογία)

Με την αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα κόντρα στην ουραγό Ουέσκα, ολοκληρώθηκε η 27η αγωνιστική της LaLiga.

Ο Λιονέλ Μέσι είχε…κέφια και στο σημερινό ματς, καθώς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό σουτ στο 13ο λεπτό και το “έκλεισε” στις καθυστερήσεις του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Στο 35′ ο Αντουάν Γκριεζμάν έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους “μπλαουγκράνα”, όμως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Μιρ ευστόχησε σε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, μειώνοντας το σκορ.

Στο 53′ όμως ο Όσκαρ Μινγκουέθα ανέλαβε δράση και πέτυχε το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι διαχειρίστηκαν εύκολα τη συνέχεια και μείωσαν τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ατλέτικο στους τέσσερις βαθμούς.

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν) : Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, Μινγκουέθα, Ντε Γιονγκ (63′ Αραούχο), Άλμπα, Ντεστ (69′ Μορίμπα), Πέδρι (85′ Πούιγ), Μπουσκέτς, Γκριεζμάν (69′ Τρινκάο), Ντεμπελέ (85′ Μπρεϊθγουέιτ), Μέσι

Ουέσκα (Πακέτα) : Άλβαρο Φερνάντεθ, Ινσούα (78′ Βάβρο), Πουλίδο, Σιόβας, Γκαλάν, Μαφέο (78′ Πέδρο Λόπεθ), Ρίκο, Ντουμπιά (60′ Σεοάνε), Εσκρίτσε (60′ Σέρχιο Γκόμεθ), Μιρ, Φερέιρο (78′ Οντιβέρος)