Στα προημιτελικά η Τσέλσι, 2-0 την Ατλέτικο

Την πρόκριση στους “8” του Champions League πανηγυρίζει εδώ και λίγα λεπτά η Τσέλσι, που κέρδισε και στον επαναληπτικό την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ έβαλε τις βάσεις πρόκρισης στο πρώτο ματς και ουσιαστικά διαχειρίστηκε το σημερινό παιχνίδι, στο οποίο όμως οι Ισπανοί “φωνάζουν” για τη φάση του Καράσκο, που ζήτησαν πέναλτι με το σκορ στο 0-0.

Στο 34′ ο Ζίγιεχ άνοιξε το σκορ για τους “μπλε” και παρά την πίεση των Ισπανών, το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο λεπτό, όταν ο Παλμιέρι “έγραψε” το όνομα του στον πίνακα των σκόρερς, “γράφοντας” το τελικό 2-0.

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ) : Μεντί, Ρούντιγκερ, Αθπικουλέτα, Ζουμά, Αλόνσο (90+4′ Τσίλγουελ), Τζέιμς, Κόβασιτς, Καντέ, Χάβερτς (90+3′ Παλμιέρι), Ζίγιεχ (77′ Πούλισιτς), Βέρνερ (83′ Χάντσον-Οντόι)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε) : Όμπλακ, Λόντι (46′ Ερμόσο), Τρίπιερ (69′ Λεμάρ), Χοσέ Χιμένεθ, Σάβιτς, Καράσκο (53′ Ντεμπελέ), Γιορέντε, Σαούλ Νίγκεθ, Κόκε, Σουάρες (59′ Κορέα), Φέλιξ