Ο ΠΑΟΚ μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (βαθμολογία)

Κάνοντας την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από την έδρα του Άρη στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν με 77-71 για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το ρεκόρ του σε 9-8 και «έπιασε» στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα το Περιστέρι. Από την άλλη πλευρά ο Άρης υποχώρησε στο 6-11, έχοντας ίδιο ρεκόρ με Κολοσσό και Ιωνικό.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από το -10 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, τρέχοντας επιμέρους σκορ 17-2 στο ξεκίνημα της τέταρτης, ενώ στο φινάλε ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών.

Ο Τέρνερ με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ που είχε ακόμα τον Κάρτερ με 13 και τον Κακλαμανάκη με 10. Παράλληλα οι «ασπρόμαυροι» μάζεψαν 10 περισσότερα ριμπάουντ (32-42). Για τον Άρη ο Φλιώνης τελείωσε με 13 πόντους και από 11 είχαν οι Τσάλμερς, Ντραγκίτσεβιτς και Λιτλ.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό πολύ γρήγορα στο παιχνίδι και κατάφερε να μπει από νωρίς μπροστά στο σκορ. Με τον Δημήτρης Κακλαμανάκη να έχει οκτώ πόντους στην πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το σκορ, και προηγήθηκαν με +12 (8-20) στο 7′ ενώ ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (18-26).

Η εικόνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Ο Άρης βελτιώθηκε πολύ στην άμυνά του κρατώντας τον ΠΑΟκ στους 11 πόντους. Στην επίθεση είδε τους περιφερειακούς του, Φλιώνη, Τσάλμερς και Λιτλ να δίνουν λύσεις στο σκοράρισμα και σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά. Στο 17′ κατάφερε να καλύψει πλήρως τη διαφορά με τον Φλιώνη να ισοφαρίζει σε 33-33 με βολές, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 37-37 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν για το δεύτερο μέρος δίνοντας συνέχεια στην ανατροπή τους. Το τρίποντο του Ντεκόζι στο 23′ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στο παιχνίδι για τους «κίτρινους», με 42-41, ενώ τρέχοντας συνολικά σερί 9-0 ο Άρης προηγήθηκε με 48-41. Ένα νέο σερί 6-0 με 6/6 ελεύθερες βολές ανέβασε το προβάδισμα των γηπεδούχων σε διψήφια επίπεδα, με τον Φλιώνη να γράφει το 54-43. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε μειώνοντας σε 56-51 με τον Μπιτς στο 28′ όμως ο Άρης κατάφερε να τελειώσει την τρίτη περίοδο στο +10 καθώς προηγήθηκε με 61-51.

Αυτό το προβάδισμα του Άρη εξανεμίστηκε πολύ γρήγορα. Οι γηπεδούχοι σε επτά αγωνιστικά λεπτά σημείωσαν μόλις ένα καλάθι με τον Λιτλ. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα έτρεξε επιμέρους 17-2 και ανέτρεψε πλήρως την εικόνα προσπερνώντας με 63-68 στο 37′. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με δύο καλάθια του Ντεκόζι προσπερνώντας στο 39′ με 71-70, όμως το τρίποντο του Κάρετρ στα 47” έκανε το σκορ 71-73.

Ο Λιτλ αστόχησε στα 24” σε τρίποντο από την γωνία με τον Ντραγκίτσεβιτς να κάνει φάουλ στην προσπάθεια για ριμπάουντ και ο Μπιτς με 2/2 βολές έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 75-71. Μετά από τάιμ άουτ ο Ντεκόζι αστόχησε σε τρίποντο στα 16”, με τον Λοβ να πηγαίνει στις βολές και να κάνει το 71-77 με 13,5” για το φινάλε. Ο Ντεκόζι ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση του Άρη, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει με τη νίκη από το Αλεξάνδρειο.

Θα πρέπει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν δίχως τον Νώντα Παπαντωνίου καθώς στο ζέσταμα δέχθηκε μία μπάλα στο πρόσωπο και υπέστη κάταγμα στη μύτη.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77.